Sobota 24. října 2020svátek má Nina 9 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Auto

Smrtelných nehod, od nichž viník ujel, loni přibylo, zjistil Besip

U obce Hnátnice na Orlickoústecku odpoledne havarovala Avie, která vezla fotbalisty ve věku 18 až 40 let z oddílu z Dolní Dobrouče. Třiadvacetiletý muž na místě zemřel.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy U obce Hnátnice na Orlickoústecku odpoledne havarovala Avie, která vezla fotbalisty ve věku 18 až 40 let z oddílu z Dolní Dobrouče. Třiadvacetiletý muž na místě zemřel. | foto: ČTK

PRAHA Celkem 13 lidí bylo loni usmrceno při nehodách, kdy viník z místa nehody ujel. To je o pět více než v roce 2011, vyplývá to z informací Besip. I celkový počet nehod, od nichž viník ujel, rostl. V roce 2012 bylo zaznamenáno 12.385 takových havárií, což je meziročně o 969 více. Viník tak ujel od téměř každé sedmé nehody.

Nejvíce takových případů se loni stalo v Praze (3048). Naopak nejméně v Karlovarském kraji (84), který je co do počtu obyvatel v Česku nejmenší. Nejvíce usmrcených bylo v Jihomoravském kraji, kde při podobných haváriích zemřeli čtyři lidé.

Loni se při těchto nehodách zranilo 822 osob, tedy o 11 více než v předloni. Zranění při nehodách, kdy viník z místa nehody ujel, se na všech zraněných podílí v průměru 3,3 procenta.

Může jít také o trestný čin

Pro účastníka dopravní nehody je jednou ze základních povinností zastavení vozidla a poskytnutí pomoci osobám, které ji potřebují, upozornil vedoucí Besip Roman Budský. Dodal, že účastníci dopravní nehody musejí také spolupracovat při zjišťování příčin dopravní nehody, aby bylo možné určit jejího viníka.

"Pokud řidič vozidla účastnícího se dopravní nehody tyto povinnosti nesplní, může se dopustit nejen přestupku, ale i trestného činu. Rozlišení, zda se jedná o přestupek, nebo trestný čin, je dáno především závažností dopravní nehody," dodal Budský.

Za prvních osm měsíců letošního roku bylo zaznamenáno 8560 nehod, kdy viník ujel, což je 15,7 procenta z celkového počtu. Zemřelo při nich šest lidí a dalších 551 bylo zraněno. Nejtragičtější byl rok 2005, kdy bylo při těchto haváriích usmrceno 37 lidí. Naopak nejméně osob zemřelo v letech 2010 a 2011, a to shodně po osmi.

Na celkovém počtu usmrcených v období 1993 - 2012 činil podíl, kdy viník z místa nehody ujel, 1,9 procenta.

,

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

David Sedmera | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...