Čtvrtek 28. května 2020svátek má Vilém 8 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Auto

Bude získání řidičského průkazu obtížnější?

Řidič (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Řidič (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Ministerstvo dopravy chce zpřísnit podmínky pro vydávání řidičského oprávnění. Mají na to uchazečům stačit jen tři pokusy o splnění podmínek.

Od roku 2014 se možná zpřísní podmínky pro záskání řidičského oprávnění aspoň tedy o tom teď uvažuje Ministerstvo dopravy, které připravuje novelu zákona o autoškolách. Jednou ze změn má být nejprve teoretická příprava a jízdy v areálu autoškol, teprve po úspěšném splnění testů z předpisů bude žák vypuštěn do provozu.

Ministerstvo dopravy si také slibuje, že nový zákon a jinak nastavené podmínky pomohou vymítit korupci z autoškol, která prý doposud byla velkým problémem. Nově mají být v autech kamery monitorující dění před vozem a uvnitř, GPS zařízení měřící rychlost a také záznamové zařízení pro ukládání dat a především hovoru komisaře s žákem autoškoly.


Po skončení jízdy komisař odešle záznamy do archivu, kde budou uloženy pro případ další kontroly. Prý to má sloužit jako pojistka toho, zda uchazeč o řidičský průkaz splnil potřebné podmínky a zároveň jako kontrola komisaře, zda není například příliš benevolentní. Nový zákon o autoškolách chce také nově zkušební komisaře sdružit do nezávislé organizace, nebudou tedy spadat pod obecní úřady.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle nového zákona má mít uchazeč jen tři pokusy na splnění teoretických i praktických podmínek pro vydání řidičského průkazu. Pokud neuspěje ani potřetí, bude muset na pohovor k psychologovi, který doporučí další postup – nové zkoušky, delší výcvik, odklad nebo klidně i doživotní zákaz řízení.

Ministerstvo dopravy doufá, že se tím zlepší nejen kvalita výuky, ale rovněž to lépe připraví budoucí řidiče, čímž se má zvýšit bezpečnost na silnicích. Také věří, že nový zákon pomůže vymýtit z autoškol korupci a kvalitu výuky posune na standardy v západoevropských zemích.


Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Trápí vás bradavice? Zbavit se jich můžete i v pohodlí domova
Trápí vás bradavice? Zbavit se jich můžete i v pohodlí domova

Těšíte se na léto, příjemné sluneční paprsky, chvíle strávené s rodinou v přírodě, u vody nebo na výletech? Během těchto radovánek si ale můžete přinést bradavice. Zatočte s nimi snadno a rychle.