25. listopadu 2018 8:02 Lidovky.cz > Byznys > Auto

Bývalý šéf Nissanu popřel, že by využíval firemní peníze pro vlastní účely

Šéf automobilky Nissan ve funkci končí. Carlos Ghosn však zatím ve firmě... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šéf automobilky Nissan ve funkci končí. Carlos Ghosn však zatím ve firmě... | foto: Reuters

Tokio Bývalý předseda správní rady japonské automobilky Nissan Carlos Ghosn, který byl začátkem týdne zadržen kvůli podezření z finančních machinací, popřel vznesená obvinění. Informovala o tom v neděli japonská televize NHK. Ghosn čelí obvinění, že využíval firemní peníze pro vlastní účely a že podhodnocoval osobní příjmy ve finančních výkazech.

V pondělí Ghosna zadržela tokijská prokuratura a ve čtvrtek ho správní rada Nissanu odvolala z postu svého předsedy.

Ghosn podle kontrolních orgánů automobilky v průběhu pěti let zatajil příjmy v objemu pěti miliard jenů (zhruba miliarda Kč). Za jeho údajné prohřešky hrozí 64letému podnikateli až deset let vězení nebo pokuta deset milionů jenů (dva miliony Kč), případně obojí.

Ghosn stál doposud rovněž v čele francouzské automobilky Renault. Správní rada Renaultu jej na úterním zasedání neodvolala, řízení firmy ale svěřila prozatímní správě.

Francouzský ministr financí Bruno Le Maire v neděli upozornil, že francouzská vláda a automobilka Renault ještě neviděly žádné důkazy podporující obvinění vznesená Nissanem vůči Ghosnovi. Oznámil rovněž, že Renault zahájil interní vyšetřování, které se bude zabývat otázkou Ghosnových příjmů i otázkou zneužívání majetku společnosti. Francouzská vláda vlastní v Renaultu 15procentní podíl.

Podle některých médií mají na Ghosnově odchodu zájem určité kruhy ve vedení Nissanu. Slibují si od něj, že se zbaví francouzského dozoru.

Správní rada Nissanu se na čtvrtečním zasedání usnesla, že dlouholetá aliance s Renaultem zůstane prozatím „beze změn“. Aliance od roku 2016 zahrnuje rovněž japonskou automobilku Mitsubishi. Všechny tři automobilky jsou vzájemně majetkově propojené.

Le Maire zopakoval, že Francie má zájem na posilování aliance mezi Renaultem a Nissanem. „Tato aliance je v zájmu Japonska i Francie,“ uvedl. „Přeji si posilování této aliance, které by respektovalo stávající kapitálové propojení,“ dodal.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz