11. května 2015 6:05 Lidovky.cz > Byznys > Auto

Celkem 59 procent českých řidičů pociťuje za volantem jarní únavu

Smog z aut - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Smog z aut - ilustrační foto. | foto: MAFRA: Alexandr Satinský

Celkem 59 procent českých řidičů pociťuje za volantem tzv. jarní únavu v důsledku dlouhodobé absence přirozeného tepla a slunce. Únava je za volantem rizikovým faktorem, který se stává příčinou až třetiny dopravních nehod. Vyplývá to z průzkumu pojišťovny Generali.

Obdobně jako alkohol únava způsobuje ospalost, tím zpomaluje reakce, zhoršuje rozhodovací schopnosti a snižuje vnímavost. Že je nebezpečné řídit pod vlivem alkoholu, ví asi každý, ale málokdo si uvědomuje, že usednout za volant unavený a ospalý je stejně smrtelně nebezpečné,“ uvedla lékařka asistenční služby Europ Assistance Jana Ježková.

Doporučují se přestávky po každých dvou hodinách

Nejvíce pociťují řidiči únavu večer, kdy je to plných 38 procent. Čtvrtina jich bývá nejčastěji unavená kolem poledne a jen malá část šoférů na sobě cítí únavu a ospalost ráno.

„Celých třiaosmdesát procent šoférů si na delších trasách dává pravidelné přestávky, které jsou pro organismus a udržení pozornosti velmi důležité,“ uvedl mluvčí Generali Jiří Cívka. Doporučuje se, aby si řidiči dělali přestávky každé dvě hodiny nebo po každých 180 kilometrech. Pokud se však dostaví ospalost, měli by řidič zastavit dříve.

Po méně než dvou hodinách si ale pauzu dává jen 28 procent českých řidičů, většina zastavuje na přestávku až po více než čtyřech hodinách za volantem. A 12 procent vydrží za volantem na jeden zátah až šest hodin.

Lidovky.cz, ČTK