Čtvrtek 22. října 2020svátek má Sabina 17 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Auto

Česko má stále tisíce aut vlastní výroby. Jak se dají na silnici poznat?

Auto Kaipan si lze koupit jako stavebnici a sestavit doma v garáži po večerech. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Auto Kaipan si lze koupit jako stavebnici a sestavit doma v garáži po večerech. | foto: Kaipan

PRAHA Vlastní výroba aut už kutily netáhne tolik jako za socialismu. Může za to i složitá a drahá administrativa. Trh válcují „plechovky“, tedy ve slangu některých motoristů civilní tovární auta.

Auta vlastní výroby už zdaleka nejsou tak populární jako kdysi. V registru vozidel jejich počet klesá, aktuálně na konci prvního pololetí k číslu 2833, a to z celkem 5,5 milionu osobních vozů, ale jejich průměrné stáří dosahuje 35 let. Takže většina z nich vznikla ještě v dobách reálného socialismu.

Několik set z celkového počtu všech registrovaných vlastnoručně vyrobených aut už pravděpodobně nejezdí a rezaví ve stodolách či v garážích, aniž je majitelé odhlásili. Přesný počet těch funkčních nezná ani ministerstvo dopravy, ani Česká kancelář pojistitelů, která eviduje povinné ručení.

„Určitě největší podíl těchto vozidel budou běžná vozidla standardních značek, která nebyla výrobcem schválena jako celek a byla prodána do oběhu coby soubor náhradních dílů,“ vysvětluje Zdeněk Neusar z ministerstva dopravy.

Tak trochu jiná auta

V registru v kategorii vlastní výroba jsou podle Neusara také vozy dovezené bez technické způsobilosti a schválené individuálně. Tedy třeba různé „ameriky“, ale i auta nadšenců, kteří kombinují standardní díly z různých vozidel a výsledek se nepodobá hromadně vyráběným automobilům.

Nicméně lidí, kteří si sami doma v garáži postaví vysněný vůz z různě sehnaných dílů, stále ubývá. Je jich mnohem méně než za komunismu, kdy kutilové, kteří se chtěli blýsknout něčím atraktivním, stavěli z dílů škodovek, žigulíků i trabantů závodní, silniční a leckdy až bizarní stroje. Ty měly tehdy jednu velkou výhodu – jejich legalizace byla neskutečně snazší a mnohonásobně levnější než dnes.

Registrovaná osobní auta v Česku.

A to je podle lidí z oboru jedním z hlavních důvodů, proč ryzí domácí výroba upadá.

„Individuálně stavěné vozy musejí splňovat všechny aktuálně požadované normy a parametry. A projít těmito testy může vyjít dnes i na statisíce korun,“ popisuje tajemník Sdružení dovozců automobilů (SDA) Josef Pokorný.

Přesto se zájemci o vlastní nebo častěji spíš stavebnicovou výrobu aut nevzdávají. Na silnicích tak lze stále potkat nejrůznější buginy, dunovky, přestavěné „ameriky“, vozy inspirované třeba legendárním Lotusem Seven nebo Porsche 356, postavené doma na podvozku klasických továrních značek.

Nebo složených ze stavebnic dodávaných na zakázku výrobci, jako jsou například americký Factory Five, britská firma Ultima Sports nebo český Kaipan. Ovšem jen menší část z těchto aut spadá do kategorie vlastní výroby – často nesou značku konkrétního výrobce.

S větrem ve vlasech

„Co mě k tomu vede? Ten krásný zážitek z jízdy v otevřeném autě a s větrem ve vlasech, tedy v mém případě spíš ve vousech. To auto mě strašně baví,“ svěřuje se Pražan a povoláním počítačový odborník Martin Škoda, který se sousedy či se synem postavil už třetího kaipana – roadster s typovým označením 57, designově inspirovaný historickým Lotusem Seven.

Škoda je klasickou ukázkou toho, jakou cestou se ubírá dnes většina nadšenců pro vlastní výrobu vozu – koupí už homologované stavebnicové díly a doma pak vše podle návodu v průměru za půl roku až rok sestaví. S povolením k uvedení do provozu a všemi razítky pak pomůže dodavatel stavebnice.

Zakladatel firmy a značky Kaipan Michal Hradský už za dobu existence podnikání od roku 1992 dodal přes 400 vozů. Jen pětina z nich byla kompletně vyrobena, zbytek si zákazníci pořídili právě jako stavebnici.

„Dodáváme ročně 25 až 30 vozů. Pro každý typ musíme získat všechna povolení, platí pro nás stejná pravidla, jako když si nechává schvalovat nový model mladoboleslavská Škodovka. Poté, co si zákazník auto sestaví, zkontrolujeme ho a můžeme mu vydat velký techničák,“ popisuje Hradský.

Grafika.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....