Sobota 11. července 2020svátek má Olga 15 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Auto

Výrobce autosoučástek Bosch dosáhl rekordního obratu

Bosch Diesel Jihlava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bosch Diesel Jihlava | foto: Pikaz Brno

PRAHA Českobudějovická společnost Robert Bosch, která patří k největším výrobcům komponentů do aut, loni zvýšila obrat o 17,8 procenta na 11,7 miliardy korun. Jde o nejlepší výsledek od založení společnosti v roce 1992. Vliv na to měla i změna směnného kurzu mezi lety 2012 a 2013. Zisk společnosti ale meziročně klesl z dvou set osmdesáti tří milionů na sedmdesát milionů korun. Vyplývá to z výroční zprávy společnosti zveřejněné ve Sbírce listin.

Nejvyšší zvýšení obratu v roce 2013 zaznamenala výroba systémů DNOX dieselové divize. Společnost za ně utržila 3,3 miliardy korun, meziročně o sedmdesát pět procent více.

Systémy pro osobní automobily uvedla firma na trh v roce 2008, slouží k odbourávání obsahu oxidů dusíku ve výfukových plynech a umožňují splnit výrobcům automobilů nové přísné legislativní limity. Celý systém je aplikován na míru pro daného zákazníka. "Loni naběhla výroba druhé generace systémů pro osobní automobily a zároveň převzatá výroba systémů pro nákladní automobily. Jsou to nové projekty. S novou generací jsme získali i nové odběratele," řekl v sobotu jednatel společnosti Milan Šlachta.

Zaměření firmy a export

Největší objem obratu s.r.o. představuje výroba nádržových modulů, ten se loni meziročně zvýšil o čtrnáct procent na 4,2 miliardy korun. K dalším významným výrobkům patří škrtící klapky, rozvaděče paliva nebo třeba sací moduly, víka hlavy válců a zpětné palivové vedení. Jediný pokles obratu loni společnost zaznamenala u výrobkové skupiny plynových pedálů, multifunkčních pohonů a odvzdušňovacích ventilů, a sice o 13 procent na 1,1 miliardy.

I v roce 2013 směřovalo téměř sto procent produkce společnosti do zahraničí, převážně k odběratelům v Evropské unii, část pak na trhy v USA, v Brazílii, do Japonska, Ruska a další asijské trhy. Odběrateli českobudějovického Bosche jsou všechny významné automobilky od Alfy Romeo, Audi a BMW až po Toyotu a Volvo.

Společnost vznikla v roce 1992 jako společný podnik Robert Bosch GmbH Stuttgart a Motor Jikov a.s. České Budějovice. Od roku 1995 je stoprocentní dceřinou společnosti německého koncernu.

,

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...