Úterý 24. listopadu 2020svátek má Emílie -2 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Auto

Veterány slouží státu: v krizových situacích pomáhají auta ze 70. a 80. let

Automobilní jeřáb AD 080 na podvozku Praga V3S. Rok výroby 1987, sklad Olomouc. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Automobilní jeřáb AD 080 na podvozku Praga V3S. Rok výroby 1987, sklad Olomouc. | foto: SSHR

PRAHA Autocisterna LIAZ se „narodila“ před bezmála 40 lety. Není oprašovaným exponátem technického muzea, v Olomouci čeká na krizovou situaci, jako je třeba povodeň, kdy bude muset znovu do služby. Podobných starých automobilů jsou ve správě státních hmotných rezerv desítky.

Správa státních hmotných rezerv, která se stará o strategické zásoby a vybavení, parkuje ve svých areálech i další „stařečky“. Třeba Pragu V3S z roku 1983 nasazovanou pravidelně při povodních - pořád je velmi užitečná třeba při čerpání vody ze zatopených sklepů nebo kontaminovaných studní.

„Tato technika je osvědčená a stále dobře slouží. Třeba ‚vétřiesky‘ jsou velmi spolehlivé a naši zaměstnanci je dokáží opravit vlastními silami. Ale přece jen bychom je měli postupně nahradit moderní technikou odpovídající 21. století,“ připouští šéf správy rezerv Pavel Švagr.

Podívejte se na veterány ve službách státu:

Jeřáb LIAZ 150 AD 14 má nosnost 14 tun. SSHR jej pořídila v roce 1990. Ve...
Automobilní jeřáb AD 080 na podvozku Praga V3S. Rok výroby 1987, sklad Olomouc.

Ve skladech po celém Česku má SSHR desítky aut veteránského věku, o které si mohou v případě potřeby zažádat například města, obce, hasiči či policie. Převažují mezi nimi legendy domácí výroby, jako jsou Pragy V3S, Tatry či náklaďáky LIAZ. Na podvozcích mají jeřáby, cisterny či jiná zařízení. Správě rezerv v minulosti pomáhala i speciální dvoucestná Praga s adaptérem umožňující jízdu po kolejích.

Ve skladech jsou také například více než 30 let staré elektrocentrály, které slouží v krizových situacích jako alternativní zdroje elektrické energie. V jejich případě správci rezerv uvažují o nákupu nových, mobilnějších agregátů. Při povodních pravidelně slouží také provizorní mosty uložené především v Soběslavi.

SPRÁVA STÁTNÍCH HMOTNÝCH REZERV

  • SSHR schraňuje komodity pro případ krizových stavů, jako jsou záplavy, válečné konflikty či zastavení dodávek klíčových surovin.
  • Ve vlastních či pronajímaných skladech drží zásoby například ropy, leteckého petroleje, potravin a léků.
  • Zásoby obilí musí vydržet na měsíc a požadované zásoby potravin mají nahradit třídenní spotřebu.
  • Ropa a ropné produkty by měly zemi vydržet alespoň 90 dnů.

Máme podvyživené děti? Trend „zdravého“ stravování je tragický, říká odborník

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Špenát je hnusný, rajčata taky. Do školní jídelny nechodíme, tam nám nechutná. Jíme jen špagety a pizzu. A tak dál....

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Generace nevzdělaných dětí. Jen málokdo dělá při distanční výuce pokroky

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je osm hodin ráno, učitel zakládá virtuální místnost, do které se postupně připojí žáci. Jednomu nejde mikrofon,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!