Sobota 30. května 2020svátek má Ferdinand 6 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Auto

Chcete VIP značku? Připravte si 10 tisíc

Značky na přání? (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Značky na přání? (ilustrační foto) | foto: Lidové noviny

PRAHA Ministerstvo dopravy chystá zavedení poplatku za přidělení vyjímečné registrační značky pro auta a motocykly. Takovou se rozumí například značka obsahující čtyři stejné číslice.

Další novinkou má být i to, že majiteli značka zůstane při změně vozu. Zavedení nového systému do praxe ovšem potrvá déle než rok, píše dnešní Právo. Podobný systém funguje například na Slovensku.

ČTĚTE VÍCE O TÉMATU

Poplatek bude zřejmě 5 tisíc korun za značku pro motocykl a deset tisíc korun pro osobní auto. "Dosavadní registr motorových vozidel, který spravuje ministerstvo vnitra, něco takového neumožňuje. Tím spíše, že počítáme i s přenositelností registračních značek při změně auta. Proto jsme se už pustili do vytváření nového registru, jehož testování si vyžádá nemálo času," řekl deníku Martin Novák z tiskového odboru ministerstva dopravy.

Systém prý začne platit nejdříve ve druhé polovině příštího roku, spíše však až od roku 2013. Náklady na nový registr, jehož správcem bude ministerstvo dopravy, jsou několik desítek milionů korun. Částka bude hrazena z fondu Evropské unie na správní agendy. Už nyní je rozhodnuto, že na ministerstvo dopravy bude od příštího roku převeden i současný registr, včetně zaměstnanců, kteří jej obsluhují. "Detašované pracoviště pro registr však budeme mít i nadále na vnitru," sdělil Právu Novák.

Příslušná novela zákona o technických podmínkách provozu motorových vozidel se však do vlády a parlamentu letos určitě nedostane. Nejprve musí být otestováno, zda chystané změny v přidělování značek nový registr vůbec zvládne.

,

Svoboda na dvou kolech Čechy láká. Porovnali jsme nejpopulárnější skútry

Počet skútrů v Česku roste, porovnali jsme ty nejpopulárnější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skútr, to znamená hlavně svobodu pohybu namísto stání v kolonách. V porovnání s automobilem nabízí levnější a...

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

Krize ho přišla na miliony. „Teď musíme hlavně bojovat a přežít.“ Vláda... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

Bojíte se do MHD? Poradíme, jak vybrat auto za jeden plat

Peugeot 206 a Renault Clio | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pandemie koronaviru zvýšila zájem o nejlevnější auta, která představují bezpečnou alternativu k jízdě v MHD. Porovnali...

Otestujte s námi kapky Co-Lactase. Díky nim nebude vašemu miminku bolet bříško
Otestujte s námi kapky Co-Lactase. Díky nim nebude vašemu miminku bolet bříško

Pojďte s námi vyzkoušet enzymatické kapky Co-Lactase, které mohou pomoci vašemu miminku proti intoleranci laktózy a kojenecké kolice.