26. prosince 2009 10:39 Lidovky.cz > Byznys > Auto

Chystá se úplný zákaz billboardů u dálnic

Billboard s Petrem Čtvrtníčkem si střílí z Jiřího Paroubka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Billboard s Petrem Čtvrtníčkem si střílí z Jiřího Paroubka | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA Od dálnic a rychlostních silnic by měly zcela zmizet reklamy. Nyní billboardy nesmějí být na prostranství 250 metrů od dálnic, avšak některé reklamy postavené před uzákoněním tohoto zákazu dostaly výjimku. Tvrdí to poslanec Libor Ježek (ODS), který úplné omezení navrhuje v novele silničního zákona.

"Řada z nich nemá stále instalována svodidla či jinou ochranu," napsal o výjimkách ze zákazu z roku 2001 Ježek v důvodové zprávě. Poslanec dále argumentuje tím, že reklamy rozptylují pozornost řidiče a mohou vést k nehodám.

Právě nepozornost při řízení je podle policejních statistik příčinou největšího počtu nehod. Od začátku loňského roku do konce letošního října si tyto havárie vyžádaly 187 obětí. "Jakékoli odvádění pozornosti od řízení vozila je nebezpečné a nežádoucí," uvedl Ježek.

Navrhl proto v novele, kterou vláda projedná 4. ledna, striktní zákaz všech reklamních zařízení v ochranném pásmu dálnic a rychlostních silnic včetně místních. U ostatních silnic by mohly být reklamy, které by si řidiči nemohli splést se značkami a které by je nesměly oslňovat světlem.

Reklamy, které už u dálnic a rychlostních silnic jsou, by musely jejich vlastníci odstranit do roka od doby, kdy by novela začala platit. Pokud by to neudělali, správci silnic by je museli hned zakrýt a potom odstranit na náklady majitele, uvádí předloha. Pokud by byl vlastník neznámý, náklady by platit vlastník silnice nebo majitel nemovitosti, na kterém je reklama umístěna.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!