3. dubna 2019 17:00 Lidovky.cz > Byznys > Auto

Daimler otevřel první továrnu na mercedesy v Rusku. Šéf automobilky poděkoval Putinovi

Ruský prezident Vladimir Putin při otevření továrny na mercedesy v Rusku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruský prezident Vladimir Putin při otevření továrny na mercedesy v Rusku. | foto: Reuters

Moskva/Stuttgart Německý automobilový koncern Daimler ve středu otevřel svou první továrnu na výrobu vozů Mercedes-Benz v Rusku. Slavnostního otevření nového závodu se zúčastnili mimo jiné ruský prezident Vladimir Putin a německý ministr hospodářství Peter Altmaier.

Ruský prezident Vladimir Putin při otevření továrny na mercedesy v Rusku.
Šéf Daimleru Dieter Zetsche a ruský prezident Vladimir Putin při otevření...

Továrna, která vytvoří více než tisícovku pracovních míst, si podle firmy vyžádala investici přes 250 milionů eur (6,4 miliardy korun). Závod stojí zhruba 40 kilometrů severozápadně od Moskvy.

„Je to další část naší strategie vyrábět tam, kde jsou spotřebitelé,“ řekl o novém závodu šéf Daimleru Dieter Zetsche. Podle agentury DPA rovněž poděkoval Putinovi za podporu.

Ruský automobilový trh se v uplynulých dvou letech zotavoval z krize, která byla důsledkem útlumu ruské ekonomiky. V loňském roce se prodej nových aut v Rusku zvýšil o téměř 13 procent po předloňském nárůstu o 12 procent. V roce 2016 přitom ruský trh klesl o 11 procent a v roce 2015 se propadl dokonce o 36 procent.

„Ruský automobilový trh zůstává klíčovým trhem pro německé výrobce automobilů,“ upozornil Altmaier. Na ruský trh se letos hodlá vrátit německá automobilka Opel, která se z něho stáhla v roce 2015 v důsledku slabé poptávky. Opel je od roku 2017 součástí francouzské automobilové skupiny PSA, která ho koupila od amerického koncernu General Motors.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz