Pondělí 25. května 2020svátek má Viola 8 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Auto

Do Prahy se sjely karavany z celého světa

Na Výstavišti v Praze byl zahájen mezinárodní sraz karavanistů a obytných vozů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na Výstavišti v Praze byl zahájen mezinárodní sraz karavanistů a obytných vozů | foto: ČTK

PRAHA Z více než 30 zemí se do Prahy sjelo asi 1200 příznivců domů na kolech. Česká metropole hostí v pořadí už 77. ročník mezinárodního srazu karavanistů. Příznivci obytných vozů přijeli z Francie, Velké Británie, USA, Brazílie či Finska, nechybí ani motoristé z Číny nebo exotického Tchaj-wanu.

V Česku nyní stráví týden a navštíví tuzemské památky a města. Zpět do svých domovů se vydají 14. srpna. 

KARAVANY V ČESKU

Česká republika setkání majitelů domů na kolech hostí ve své novodobé historii poprvé. V československé minulosti se dvě setkání uskutečnila v letech 1974 a 1991 ve Vysokých Tatrách. "Karavaning má přitom v Česku dlouhou historii. Československo bylo dokonce v roce 1933 při samotném založení mezinárodní federace. Vášeň pro cestování a kempování prostě máme v krvi," dodává Fiřt s tím, že příští setkání majitelů obytných přívěsů a karavanů bude hostit Quebec v Kanadě.

Pořadatelé F.I.C.C. Rally Praha dnes odpoledne napočítali na parkovišti před výstavištěm PVA v Letňanech téměř 650 karavanů a aut s obytným přívěsem. Někteří z účastníků přijeli vlastními karavany, jiní si obytné vozy pronajali až v Česku.

"My se účastníme už po třinácté," řekl motorista, který do Čech přijel ze sousedního Německa. "Vždy je to velká zábava. Potkáváme se s přáteli z několika koutů světa. Na druhou stranu, když chcete mít klid, zalezete si do svého domku na kolech a o nic víc se nestaráte," podotkl.

Domácí hostitelé setkání zahájili tradičním průvodem s živou hudbou a mažoretkami. Mezi stovkami nadšenců pro cestování v karavanech - vesměs důchodového věku - mohli přihlížející spatřit i několik dětí či zvířecích mazlíčků. Ti, stejně jako jejich majitelé, procházeli průvodem v pestrých kostýmech, národních krojích či historických převlecích. Příznivcem domu na kolech se tak dnes stal například Santa Claus z Finska, pohádková Mary Poppinsová či slavný detektiv Sherlock Holmes.

Na Výstavišti v Praze byl zahájen mezinárodní sraz karavanistů a obytných vozů

Nejmladší z karavanistů nedávno oslavil druhé narozeniny, nejstaršímu je skoro 90 let. "V Anglii jsou karavany velmi oblíbené, zejména u starší generace. Tolik svobody jako v domě na kolech si nikde neužijete. Můžete zastavit, obdivovat přírodu, města, poznat lidi," řekl Richard Bohannan z Velké Británie, který tímto způsobem cestuje téměř 40 let.

Křišťálová lupa 2011

Organizátoři letošního srazu si pro karavanisty, kromě průvodu a večerních hudebních vystoupení, připravili také několik výletů po tuzemských památkách. Navštívit mohou Český Krumlov, Karlštejn nebo Karlovy Vary. "Není stanovený pevný plán programu. Každý si mohl vybrat, kam by se chtěl podívat. Navíc očekáváme, že hodně lidí stráví nějaký čas i v centru města," řekl za pořadatele Miroslav Fiřt.

Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!