Středa 8. dubna 2020svátek má Ema 3 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Auto

Důchodci vyžadují starý formulář o způsobilosti. Riskují velkou pokutu

Řidičský průkaz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Řidičský průkaz | foto: Reprofoto

BRNO Řidičům nad 60 let hrozí pokuty, pokud jim jejich lékař napíše potvrzení o způsobilosti k řízení na zastaralý tiskopis. Na chybu, která je prý častá, upozornila zástupkyně veřejného ochránce práv Jitka Seitlová. Řidiči o chybě často nevědí a vysloveně od lékaře vyžadují starý formulář, který je menší a lepe se jim vejde do pouzdra na řidičák.

Když se však špatným potvrzením prokážou při policejní kontrole, hrozí jim pokuta od 5 do 10 tisíc korun a zákaz řízení na půl roku až rok, uvedla Seitlová.

Vyhláška o zdravotní způsobilosti k řízení motorových vozidel z roku 2004 přesně stanovuje, jaké údaje musí potvrzení obsahovat. Grafická podoba potvrzení může být různá, ale obsah musí zůstat. "Pokud řidič přeloží policii při kontrole potvrzení s jiným obsahem či s chybějícími údaji, které vyhláška vyžaduje, nemůže policie postupovat jinak, než vyhodnotit záležitost jako spáchání přestupku," uvedla Seitlová.

Mohou za to lékaři, míní Seitlová
Podle ní je chyba na straně lékařů, jimž navíc lidé platí za potvrzení 300 korun. I po upozornění na chybu však podle zjištění Kanceláře veřejného ochránce práv část lékařů trvá na starém tiskopisu.

Kancelář v souvislosti s případem jednoho potrestaného řidiče kontaktovala firmu, která tiskopisy dodává. "Potvrdila, že sice vydává a nabízí formuláře odpovídající požadavkům vyhlášky, ale někteří lékaři si výslovně přejí formuláře staré. Svůj požadavek odůvodňují přáním žadatelů," uvedla Seitlová. Důvodem je prý formát - starý formulář měl stejnou velikost jako další doklady k autu, zatímco nový tiskopis je třeba překládat. Hrozí tak prý ztráta nebo poškození.

Ministerský tlak nebo změna velikosti osvědčení
Seitlová se chce kvůli problému obrátit na ministerstvo zdravotnictví, aby lékaře upozornilo na nutnost dodržovat předpisy. "Ke zvážení však dává, zda by skutečně formát těchto formulářů neměl být změněn, aby byl praktický a vyhovoval způsobu užití," uvedla kancelář v tiskové zprávě.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....