Pátek 27. listopadu 2020svátek má Xenie -2 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Auto

Elektrická Škoda Citigo bude za 429 900 Kč. Půjde o nejdostupnější elektromobil v Česku

Elektrická Škoda Citigo iV | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Elektrická Škoda Citigo iV | foto: Luděk Vokáč, Lidovky.cz

Frankfurt nad Mohanem První elektromobil od Škody Auto, model Citigo iV, bude automobilka v Česku nabízet za 429 900 Kč. Vůz, který se k zákazníkům dostane na začátku příštího roku, je tak nejdostupnějším elektromobilem na českém trhu. Vyplývá to z informací, které v úterý na autosalonu ve Frankfurtu nad Mohanem zveřejnila Škoda Auto. Benzínové Citigo už automobilka nabízet nebude.

Škoda úterý zároveň spustila předobjednávky elektrického Citigo. Prvních 500 zákazníků, kteří si vůz závazně objednají, získá bezplatné nabíjení ve veřejné síti skupiny ČEZ po dobu jednoho roku. Nabídku elektrifikovaných modelů značky doplňuje model Superb iV s plug-in hybridním ústrojím, který bude k dispozici od 876 900 Kč na přelomu letošního a příštího roku.

Právě cena dosud byla - vedle nerozvinuté dobíjecí infrastruktury - hlavní překážkou většího rozšíření elektromobilů v Česku. V současnosti jich je v zemi registrovaných kolem 3000.

Elektrická Škoda Citigo iV
Automobilka Škoda Auto představila 9. září 2019 na autosalonu ve Frankfurtu nad...

S cenou okolo 430 000 Kč nemá elektrické Citigo přímého konkurenta. Nejprodávanější elektromobily na českém trhu jsou o stovky tisíc dražší. Například sesterský VW e-up!, který se rovněž jako Citigo iV vyrábí v Bratislavě, je o zhruba 170 000 dražší, dvoumístný minivůz Smart EQ Fortwo stojí přes 560 000 korun, Renault Zoe začíná na 837 000 Kč, Hyundai Ioniq Electric na 730 000, Nissan Leaf stojí 950 000 Kč a základní cena BMW i3 přesahuje milion korun, Rovněž cena elektrického VW Golf se blíží jednomu milionu. V porovnání s nejlevnější benzínovou Fabií je cena Citigo iV vyšší o 160.000 korun.

Hybridní Superb je po o třídu menším Hyundai Ioniq druhý nejdostupnější hybrid do zásuvky na trhu. Cena je zároveň jen o 27 000 Kč vyšší proti verzi s dvoulitrovým motorem TDI 140 kW. Cena dalších konkurentů Toyoty Prius nebo Kia Niro začíná těsně pod jedním milionem Kč.

„S modely Citigo iV a Superb iV zahajujeme elektrickou budoucnost značky Škoda, na níž se nyní mohou přímo podílet i naši zákazníci. Ta se již velice brzy stane dostupnou nejen s ohledem na férovou pořizovací cenu vozu, ale i smysluplnou kapacitu baterií a s tím souvisejícího dojezdu. Velmi brzy budou následovat další elektrifikované modely,“ uvedl ředitel Škody pro ČR Luboš Vlček.

Městský pětidveřový vůz Citigo iV je poháněn kompaktním elektromotorem s nejvyšším výkonem 61 kW a maximálním točivým momentem 212 N.m. Elektromobil díky tomu zrychlí z nuly na 100 km/h za 12,3 sekundy a dosáhne nejvyšší rychlosti 130 km/h. Dojezd vozu na jedno nabití je až 260 kilometrů. Náklady se pohybují okolo 0,50 Kč/km v závislosti na tarifu a poskytovateli elektrické energie. Součástí základní výbavy vozu je i dvojice nabíjecích kabelů, a to pro dobíjení ze standardizované elektrorozvodné sítě (230 V) nebo nabíjecí kabel pro veřejnou dobíjecí stanici a domácí nabíječku (tzv. wallbox). Nabití vozu z nuly na 80 % kapacity baterie prostřednictvím běžné 230 V zásuvky trvá 12,5 hodiny, při použití rychlodobíjecí stanice s výkonem 40 kW je vůz možné na 80 % výkonu dobít za 60 minut.

Prodejní síť značky v České republice bude už v blízké budoucnosti energeticky soběstačná, posílí veřejnou síť dobíjecích stanic vlastními a bude umět efektivně využít starší baterie z elektromobilů jako úschovnu elektrické energie.

„Od 1. ledna 2020 budou všichni autorizovaní partneři Škody splňovat standardy pro prodej, servis a nabíjení elektromobilů. Součástí služeb bude i poradenství při instalaci domácí dobíječky,“ doplnil mluvčí Škody pro ČR Vítězslav Pelc. ČEZ v současnosti disponuje více než 170 dobíjecími stanicemi a zhruba každý týden otevírá další. Celkově je v Česku přes 400 veřejných dobíjecích stanic.

Všechny elektrifikované automobily z produkce společnosti ponesou jednotné označení iV. Písmeno „i“ označuje inovativnost a inteligenci, „V“ znamená „vozidlo“. V příštím roce uvede Škoda na trh první elektromobil vyvinutý na koncernové platformě MEB a také hybridní Octavii. Do konce roku 2022 představí celkem deset modelů s různým stupněm elektrifikace, hlásících se k rodině iV. Škoda očekává, že podíl elektrifikovaných vozů na celkovém prodeji bude do roku 2025 činit přibližně 25 %.

Plaga: Stát zaplatí doučování slabších žáků, zvažujeme školu o prázdninách

Ministr školství Robert Plaga | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Příští týden by už konečně mohlo být zřejmé, kdy se minimálně prvňáčci a druháci vrátí do školních lavic. Do konce...

Covid může zabíjet i kvůli přehnané imunitě. V ohrožení nejsou jen oslabení

Druhá vlna pandemie v pražské nemocnici Na Bulovce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Většina nakažených vyleží covid-19 doma. Pro část pacientů s vážným průběhem je ale koronavirus doslova zabijákem. Tedy...

ANALÝZA: Mlčenlivá pomsta. Američané se bojí říkat, co si myslí, ukázaly volby

Jak volilo americké vnitrozemí? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Amerika odvolila a nikdo nevěděl, kdo vyhrál, i když Joe Biden to pak začal mít stále více na dosah, byť jen o nos. Ale...