11. prosince 2012 21:25 Lidovky.cz > Byznys > Auto

Automobilky míří do Ruska. VW staví továrnu, Renault vsadí na Ladu

Lada Granta na mezinárodní přehlídce aut a komponentů Interauto v Moskvě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lada Granta na mezinárodní přehlídce aut a komponentů Interauto v Moskvě | foto: Shutterstock

MOSKVA Evropská automobilky míří na ruský trh. Německý Volkswagen zahájil za účasti premiéra Medveděva stavbu továrny, francouzský Renault se zase chystá převzít kontroků nad podnikem AvtoVAZ, vyrábějícím vozy Lada.

Renault a jeho japonský partner Nissan Motor ve středu podepíší dohodu o získání kontroly nad největší ruskou automobilkou. Uvedla to společnost Renault, neposkytla však žádné další podrobnosti.

ČTĚTE TAKÉ:

Renault v AvtoVAZu vlastní čtvrtinový podíl. Firmy již v květnu uvedly, že dohoda o získání kontrolního podílu bude dokončena ještě v letošním roce, ale vstoupí v platnost nejdříve v roce 2014. Renault se odmítl vyjádřit k tomu, zda se podmínky dohody od května změnily.

AvtoVAZ se po roce opět vrátil k zisku

Renault a Nissan by měly podle dřívějších informací koupit za 750 milionů dolarů (14,5 miliardy Kč) podíl, který v AvtoVAZu vlastní investiční banka Troika Dialog. Automobilky by ve výsledku měly vlastnit více než dvoutřetinový podíl ve společném podniku s ruskou státní firmou Russian Technologies, který bude kontrolovat téměř tříčtvrtinový podíl v AvtoVAZu.

AvtoVAZ se v prvním pololetí navzdory poklesu prodeje vrátil k zisku. Firma, která vyrábí automobily značky Lada, vydělala 700 milionů rublů (zhruba 440 milionů Kč) po ztrátě 500 milionů rublů před rokem.

Volkswagen buduje továrnu, stavbu mu zahájil Medveděv

Německý automobilový koncern Volkswagen v Rusku zahájil výstavbu nového závodu na výrobu motorů. Investuje do něj čtvrt miliardy eur (přes šest miliard Kč). Slavnostního zahájení výstavby se zúčastnil ruský premiér Dmitrij Medveděv.

Továrna bude stát ve městě Kaluga zhruba 170 kilometrů jihozápadně od Moskvy. Od roku 2015 by měla vyrábět až 150.000 motorů ročně, napsala agentura DPA.

Volkswagen minulý týden předpověděl, že celkový prodej aut v Rusku se letos zvýší o 12 procent na 2,75 milionu vozů. Firma už dříve uvedla, že Rusko je pro ni v Evropě strategickým trhem číslo jedna, neboť tam vidí největší možnosti dalšího růstu.

Volkswagen, jehož součástí je Škoda Auto, je největší automobilkou v Evropě. Do roku 2018 se hodlá stát největším výrobcem automobilů na světě.

Lidovky.cz, ČTK

Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun
Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun

Proč u vás doma nefungují všechny univerzální rady, jak ušetřit? Protože každá rodina funguje jinak! Zaměřte se na to, co opravdu potřebujete, a podle toho postupně utáhněte kohoutek na správném místě. V rozpočtu se pak najde i pár stovek navíc.