24. prosince 2012 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Auto

Fiat investuje miliardy do dvou nových modelů pro vývoz

Fiat Panda  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Fiat Panda | foto: Reuters

MILÁN Italská automobilka Fiat investuje miliardu eur (25 miliard Kč) do výroby dvou nových modelů v továrně v italském městě Melfi. Oznámil to generální ředitel společnosti Sergio Marchionne. Dodal, že firma hodlá ve svých nevyužitých italských závodech vyrábět automobily pro export.

Továrna v Melfi díky investici začne v roce 2014 vyrábět malý vůz Fiat 500X a malý automobil s americkou značkou Jeep. Fiat loni získal většinový podíl v americkém partnerovi Chrysler.

ČTĚTE TAKÉ:


Automobilka podle Marchionneho díky malému vozu Jeep "vstupuje na nový segment trhu, na kterém dosud není přítomna. Nový Jeep, který zatím nemá jméno, bude založen na stejné platformě jako Fiat 500X a bude se vyvážet do celého světa, napsala agentura Reuters.

Marchionne minulý měsíc předpověděl, že celosvětový prodej Fiatu a Chrysleru by měl v příštím roce navzdory slabé poptávce v Evropě stoupnout na více než 4,3 milionu vozů ze 4,2 milionu očekávaných v letošním roce.

Prodej samotného Chrysleru by se měl podle Marchionneho zvýšit na 2,4 milionu vozů z letošních 2,2 milionu.

Fiat ve třetím čtvrtletí více než zdvojnásobil čistý zisk na 286 milionů eur (přes sedm miliard Kč) ze 112 milionů eur před rokem. Zisk byl podpořen dobrými výsledky americké divize Chrysler, které kompenzovaly rostoucí ztrátu v Evropě.

Lidovky.cz, ČTK