Čtvrtek 28. května 2020svátek má Vilém 15 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Auto

Ford čelí žalobě spotřebitelů kvůli samovolnému zrychlení aut

Automobilka Ford | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Automobilka Ford | foto: wikimedia.org

DETROIT Americká automobilka Ford Motor Co. čelí ve Spojených státech žalobě 20 spotřebitelů, kteří požadují odškodné za to, že druhá největší automobilka v USA téměř deset let prodávala vozy, u kterých hrozilo samovolné zrychlení.

Žaloba se týká více než 30 modelů Ford, Lincoln a Mercury vyrobených v letech 2002 až 2010, informovala agentura Reuters.

Žaloba tvrdí, že tyto modely byly vybaveny elektronickým systémem na ovládání plynu, který neměl spolehlivý bezpečnostní systém přednostního brzdění. Ten má zabránit nechtěnému přidávání plynu. Tyto systémy začal Ford montovat do některých severoamerických modelů až od roku 2010.

Majitelé aut požadují kompenzaci za nákup vozů. Právníci poukazují na to, že lidé zaplatili přemrštěné částky za automobily s defektem. Kdyby o tomto nedostatku věděli, auto by si buď nekoupili nebo by za ně zaplatili méně.

ČTĚTE TAKÉ:

Riziko samovolného nečekaného zrychlení se poprvé objevilo u vozů Toyota, která musela v letech 2009 až 2011 svolat ke kontrole více než deset milionů vozů. Loni se automobilka dohodla na urovnání hromadné žaloby. Celkem zaplatila 1,1 miliardy USD (22,2 miliardy Kč).

Ford upozornil, že podle studie amerického Národního úřadu pro bezpečnost silničního provozu (NHTSA) bývá obvykle hlavním důvodem samovolného zrychlení chyba řidiče. "Práce NHTSA je mnohem více vědecká a důvěryhodnější, než práce, kterou udělají právníci poškozených a jejich placení experti," napsal Ford v prohlášení. Pouze ve vzácných případech mohou podle Fordu za zrychlení závady ve vozidle, jako vadná podlaha nebo mechanické komponenty.

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...