12. dubna 2015 6:15 Lidovky.cz > Byznys > Auto

Rusko-americký kříženec Ford-Sollers těžce tratí. Ford přebírá kontrolu

Ford Kuga. Oblíbené kompaktní SUV značky Ford se chlubí špičkovými jízdními... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ford Kuga. Oblíbené kompaktní SUV značky Ford se chlubí špičkovými jízdními... | foto: Ford

MOSKVA Americký výrobce automobilů Ford Motor převezme kontrolu nad ztrátovou ruskou společností Ford-Sollers, která je jeho společným podnikem s ruskou automobilovou firmou Sollers. Společnému podniku poskytne další finanční podporu. Ruský automobilový sektor bojuje s negativními dopady nízkých cen ropy a západními sankcemi.

Společný podnik Ford-Sollers vykázal za loňský rok čistou ztrátu 5,5 miliardy rublů (téměř tři miliardy korun). „Oba partneři budou nadále spolupracovat na zlepšení vyhlídek společného podniku Ford-Sollers rozšířením nabídky vozidel tak, aby lépe vyhovovala potřebám ruských zákazníků,“ uvedla automobilka Ford. 

Dodala, že kontrolu nad společným podnikem si zajistí prostřednictvím převzetí preferenčních akcií. Finanční podmínky této transakce však firmy nezveřejnily.

Ford bude mít ve společném podniku nadále padesátiprocentní majetkový podíl, získá však právo na případné odkoupení části podniku patřící firmě Sollers. Ta odhaduje hodnotu svého podílu na minimálně 135 milionů dolarů (3,5 miliardy korun), napsala agentura Reuters.

Ford-Sollers má na starosti výrobu a prodej vozů Ford v Rusku. Podle údajů podnikatelského svazu AEB se prodej automobilů Ford na ruském trhu v letošním prvním čtvrtletí meziročně propadl o 71 procent na 5060 vozů.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz