11. dubna 2015 6:02 Lidovky.cz > Byznys > Auto

Francie skupuje akcie automobilky Renault za miliardu eur

Renault | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Renault | foto: Reuters

PAŘÍŽ Francouzská vláda utratí až 1,2 miliardy eur (32,8 miliardy Kč), aby zvýšila svůj podíl ve výrobci automobilů Renault a zachovala si svůj vliv v této společnosti. Vyplývá to z oznámení francouzského ministerstva financí. Mluvčí Renaultu se k věci odmítl vyjádřit.

Francouzský stát v úterý uzavřel dohodu o nákupu až 14 milionů akcií automobilky, tedy zhruba 4,73 procenta celkového kapitálu, za cenu dosahující až 1,23 miliardy eur. Nákupy činí prostřednictvím brokera, který již skoro 9,6 milionu akcií koupil. Zbylou část koupí za limitovanou cenu.

Před těmito nákupy vlastnil francouzský stát v Renaultu podíl 15 procent a 17,7 procenta hlasovacích práv. Transakcí se jeho podíl zvýší na 19,7 procenta a bude mít 23,2 procenta hlasovacích práv, sdělili podle agentury Bloomberg ministerští úředníci.

Od množství držených akcií se odvíjí hlasovací práva investorů. Třeba v USA nebo Británii mívá každá akcie zpravidla jeden hlas. Francie loni schválila zákon, který přiznává dvojnásobné hlasovací právo akcionářům, kteří mají zapsány akcie na jméno a drží je nejméně dva roky. Tento princip přiznává větší vliv vládě a dalším dlouhodobým investorům. Na výročních valných hromadách je ale možné tento systém změnit na princip jedna akcie-jeden hlas.

V Renaultu by se o návrhu podobné změny mohlo hlasovat 30. dubna. Vláda chce zajistit, že tento návrh neprojde. Po hlasování pak hodlá nově zakoupené akcie prodat. Úřady si rovněž zajistily opci, která je má ochránit před případnou ztrátou hodnoty akcií.

ČTK, Lidovky.cz