20. února 2014 6:34 Lidovky.cz > Byznys > Auto

Francouzský Peugeot snížil ztrátu, potvrdil spojení s Dongfengem

Peugeot | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peugeot | foto: Reuters

PAŘÍŽ Francouzská automobilka PSA Peugeot Citroën loni snížila čistou ztrátu na 2,3 miliardy eur (asi 63 miliard Kč) z rekordních pěti miliard eur v předchozím roce. Firma dnes rovněž potvrdila dohodu o kapitálovém propojení s čínskou automobilkou Dongfeng Motor Group.

Dongfeng za 14procentní podíl v PSA zaplatí 800 milionů eur. Stejnou investici uskuteční také francouzská vláda. Investice jsou součástí plánovaného zvýšení kapitálu PSA o tři miliardy eur, do kterého se zapojí rovněž nynější akcionáři automobilky.

Tržby společnosti PSA loni klesly o 2,4 procenta na 54,1 miliardy eur kvůli slabé poptávce v Evropě. Firma již dříve uvedla, že její prodej se propadl téměř o pět procent na 2,82 milionu vozů. PSA patří mezi podniky, na které měl největší dopad kolaps evropského automobilového trhu. Automobilka se nyní snaží snížit svou závislost na Evropě, k čemuž má přispět právě partnerství s firmou Dongfeng.

ČTĚTE TAKÉ:

Automobilky již provozují společný podnik Dongfeng Peugeot Citroën, který loni zvýšil prodej o čtvrtinu na 554 000 vozů. Nyní plánují posílit spolupráci při vývoji a výzkumu, výrobě i distribuci. Do roku 2020 chtějí společně vyrábět 1,5 milionu vozů ročně. PSA Peugeot Citroën je po německém Volkswagenu druhým největším výrobcem aut v Evropě. V České republice má společný podnik TPCA s japonskou automobilkou Toyota.

Lidovky.cz, ČTK