23. května 2015 11:01 Lidovky.cz > Byznys > Auto

Automobilka General Motors kvůli utajování závady možná porušila zákon

Cadillac XTS z dílny General Motors | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Cadillac XTS z dílny General Motors | foto: Reprofoto

NEW YORK Ministerstvo spravedlnosti USA má podezření, že americká automobilka General Motors porušila zákon, když zamlčovala technickou závadu na svých vozech, se kterou se spojuje již více než 100 případů úmrtí.

S odvoláním na nejmenované zdroje obeznámené o průběhu vyšetřování to v pátek napsal list The New York Times. Vyšetřovatelé prý jednají o pokutě, která by mohla překonat dosavadní rekordy.

Strany by údajně k dohodě mohly dospět již v létě. O konečné částce se stále jedná, předpokládá se ale, že bude vyšší než 1,2 miliardy dolarů, které loni v USA zaplatila japonská automobilka Toyota Motors za to, že zatajovala problémy vedoucí k nechtěnému zrychlování aut, napsal The New York Times. Byla to zatím nejvyšší pokuta tohoto druhu uvalená v USA na automobilovou společnost.

GM loni kvůli problémům se zapalováním svolala do servisů miliony vozů. Závadné přepínače u zapalování se za určitých okolností mohly samovolně přesunout ze zapnuté polohy do vypnuté, což zastavilo motor a vyřadilo většinu systémů napájených elektřinou, včetně posilovače řízení, posilovače brzd a airbagů.

Firma se kvůli tomuto problému stala terčem ostré kritiky. Ukázalo se totiž, že GM se o potížích s přepínačem dozvěděla už v roce 2001, ale se svoláváním vozů k opravě začala až loni v únoru. Nehody způsobené problémy se zapalováním v automobilech GM se spojují s nejméně 104 případy úmrtí, napsal list.

Lidovky.cz, ČTK