Pondělí 30. března 2020svátek má Arnošt 3 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Auto

Historická auta v Telči připomenou závod mezi branami

Maserati foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Maserati foto | foto: foto: MAFRA, Michal Šula

TELČ Historická auta v Telči připomenou kdysi slavný závod motocyklů mezi městskými branami konaný před více než půl stoletím. Na start se tentokrát postaví 27 automobilových veteránů vyrobených do roku 1939. Retro závod Mezi dvěma branami bude součástí šestého ročníku Veteránské revue, která začne 2. května.

Další letošní novinkou bude pokus velocipedistů o zápis do České knihy rekordů. Novinářům to dnes řekl Jan Wimmer z pořádajícího Spolku telčských velocipedistů. Na rozdíl od minulých jednodenních ročníků tentokrát revue potrvá tři dny. Telč totiž byla zařazena mezi podobné akce v Česku podporované agenturou CzechTourism.

Do Telče se zjara pravidelně sjíždějí stará auta i motocykly. "Loni a předloni to bylo přes 170 strojů, věříme, že letos jich bude také tolik," uvedl Wimmer. Nejstarší vůz by měl být z roku 1907. Na náměstí kromě přehlídek veteránů nebude chybět ani jazz a swing.

Pokus o rekordní počet velocipedistů na jednom místě přijde na řadu hned první den. Na náměstí Zachariáše z Hradce je budou evidovat komisaři pelhřimovské agentury Dobrý den od 16:00. Retro závod se pojede o den později, start bude na náměstí rovněž v 16:00.

Automobilový závod

Wimmer připomněl, že v letech 1934 až 1936 projížděl Telčí automobilový závod. V roce 1951 začaly ve středu města soutěžit motocykly. "Závod měl v té době dost prestižní jméno a sjíždělo se na něj několik tisíc diváků," uvedl. Stará auta teď pojedou po stejném okruhu jako kdysi motorky. Wimmer podotkl, že to nebude jen o recesi; na dvou místech závodní trasy budou umístěny měřicí jednotky. Vítěz vyhraje let replikou letadla z první světové války. Závěrečným dnem Veteránské revue Telč bude neděle 4. května, kdy stará vozidla vyjedou do vinařství Sádek a do Třebíče. Jejich start bude podle Wimmera natáčet štáb japonské televize.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....