20. prosince 2016 10:45 Lidovky.cz > Byznys > Auto

Hyundai, Škoda i TCPA chrlí auta ostošest. Překročí letos 1,3 milionu?

Hyundai i30. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hyundai i30. | foto: Reprofoto

PRAHA Tuzemské automobilky vyrobily za jedenáct měsíců letošního roku rekordních 1,251 milionu osobních aut, což je o osm procent více než ve stejném období loni. Růst zaznamenali všichni tři výrobci. Oznámilo to v úterý Sdružení automobilového průmyslu.

Největší z výrobců Škoda Auto zvýšila produkci o víc než desetinu na 706 tisíc vozů. V nošovickém závodě Hyundai stoupla výroba o šest procent na 334 tisíc vozů a kolínská TPCA rostla o téměř 3,5 procenta na 211 tisíc vyrobených aut.

Celková produkce motorových vozidel všech kategorií stoupla o 8,7 procenta na 1,258 milionu. Nejvíce, 128 tisíc vozů, bylo vyrobeno v listopadu.

„Výroba motorových vozidel zaznamenala proti předchozímu měsíci zvýšenou meziroční dynamiku o jeden procentní bod na 8,7 procenta. Vše naznačuje, že letos bude v České republice výrazně překročena hranice 1,3 milionu vyrobených motorových vozidel,“ uvedl odstupující prezident sdružení Martin Jahn.

Výroba autobusů klesla o 2,5 procenta na čtyři tisíce vozidel. Firma Iveco bus zvýšila produkci o 3,4 procenta na 3526 vozů, SOR Libchavy naopak snížil výrobu o více než třetinu na 233 autobusů.

Jediný tuzemský výrobce nákladních vozů Tatra zvýšil meziročně výrobu o polovinu na 1140 aut, naproti tomu výroba motocyklů v týnecké Jawě poklesla meziročně o více než třetinu na 1182 strojů.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!