Čtvrtek 20. února 2020svátek má Oldřich -1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Auto

Indové nechtějí utrácet. Prodej aut se v zemi propadl o rekordních 19 procent

Míjíme několik zaparkovaných aut a „ťuk ťuků“ na kraji hlavní rušné silnice, z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Míjíme několik zaparkovaných aut a „ťuk ťuků“ na kraji hlavní rušné silnice, z... | foto: Magdaléna Langová Lidovky.cz

Dillí  Prodej aut v Indii loni meziročně klesl o rekordních 19 procent. Indové kvůli zpomalující ekonomice nechtějí utrácet za velké nákupy. Poptávka bude patrně stagnovat i tento rok, informoval v pátek Svaz indických autovýrobců (SIAM). Prodej osobních vozů loni klesl na 1,81 milionu z 2,24 milionu v roce 2018.

Svaz SIAM očekává, že ve fiskálním roce 2020, který začne v dubnu, bude poptávka po osobních vozech stagnovat kvůli klesající poptávce a zavedení přísnějších emisních norem v dubnu, v jejichž důsledku stoupnou ceny vozů o osm až deset procent.

Prodej motocyklů, kterým se poměřuje zdraví venkovské ekonomiky, loni klesl o 14 procent. Prodej nákladních vozů, jenž se pokládá za barometr celkového hospodářského růstu, se snížil o 15 procent. Tyto poklesy jsou nejhorší od roku 1997, kdy o nich začal svaz SIAM vést záznamy.

O pět procent nicméně stouply prodeje sportovních užitkových vozů (SUV), což SIAM zdůvodňuje uvedením nových modelů.

Místní ministerstvo pro statistiku předpokládá, že indická ekonomika v současném finančním roce, který končí v březnu, zpomalí na pět procent z 6,8 procenta v předchozím finančním roce. Jedná se o nejpomalejší růst za posledních 11 let.

Automobilový průmysl zvlášť zasáhlo, když někteří výrobci museli kvůli nízké poptávce zastavit provoz, což vedlo k rozsáhlému propouštění v automobilkách i v celém navazujícím výrobním řetězci.

Krize v tomto odvětví představuje pro vládu premiéra Naréndry Módího velký problém. Na celkové produkci zpracovatelského sektoru v této třetí největší asijské ekonomice se automobilový průmysl totiž podílí téměř polovinou. Přímo a nepřímo zaměstnává 35 milionů lidí.

Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

Cestičky okolo domu vydláždili kameníci, u vchodu osadili dva kamenné stupně. Z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...

Premium

Dobrá káva jde uvařit i doma. Testovali jsme přístroje pro její výrobu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chutnou kávu si uvaříte i doma. Dražší špičkové přístroje uvaří voňavé espresso zmáčknutím knoflíku. Na filtrovanou...

Premium

Test střešních boxů: které jsou vhodné pro lyže a jakou mají nosnost

Střešní boxy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Střešní boxy výrazně zvyšují převozní možnosti auta – nabízejí obvykle od 300 po více než 500 litrů dodatečného objemu...

TIP: Osvědčené lubrikanty, které vám zpříjemní milostný zážitek
TIP: Osvědčené lubrikanty, které vám zpříjemní milostný zážitek

Asi každá z nás někdy zažila pocit svědění a svíravého pocitu v intimních oblastech. O příjemných hrátkách si v takových chvílích můžete nechat jen zdát. Co když se ale tyto problémy dají řešit pomocí lubrikačního gelu?