Úterý 28. ledna 2020svátek má Otýlie -1 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Auto

Auto a mráz: co byste měli vědět?

Zima- ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zima- ilustrační foto | foto: Shutterstock

Teploty kolem -20°C a sněhová nadílka kladou nejen na řidiče, ale zejména na jejich techniku velmi vysoké nároky. Buďte připraveni!

Mrazivá fronta Cooper (jejíž pojmenování si prý zaplatila značka Mini) sužuje celou Evropu, sněží dokonce i ve Španělsku nebo i na severu Afriky! Kdo ale musí jezdit autem, trpí asi nejvíc. Jak ovšem auto správně připravit či jak se nenechat silným mrazem znehybnět?


Startování
Akumulátor auta dostává zabrat asi nejvíc a jestli jste si ho před zimou nedobili, čeká vás teď kruté období. Doporučuje se nezapínat spotřebiče, dokud nenastartuje motor, takže nechte zhasnutá světla, vypněte rádio a hlavně vyhřívání oken či sedadel (tohle všechno zkontrolujte, než vůbec strčíte klíček do zapalování a otočíte s ním). Diesely musí žhavit, takže jsou náchylnější na stav akumulátoru.

Ilustrační snímek

Pravidlo "nastartovat a odjet" se sice doporučuje kvůli rychlému ohřevu motoru a ostatních komponent auta (převodovka a diferenciál), ale v těchto podmínkách není úplně od věci nejdřív nastartovat a nechat motor rozbíhat u stojícího auta, než ho očistíte a oškrábete.

Další tipy

  •  Snažte se nepoužívat při parkování ruční brzdu. Naopak při jízdě, třeba při dojíždění ke křižovatce, lehce přibrzděte ruční brzdou, abyste čelisti zbavili koroze a nečistot.
  • Snižte nepatrně tlak v pneumatikách. Měkčí guma může mít lepší trakci v hlubokém sněhu, ovšem pozor při rychlé jízdě po dálnici, kdy se podhuštěná pneumatika snadno přehřeje!
  • Po zaparkování odklopte stěrače, nepřimrznou vám.
  • Najděte si k parkování místo, kde nehrozí, že vám na auto spadne "lavina" nebo rampouch ze střechy.
  • Pokud chcete auto odstavit na delší dobu, vyjměte akumulátor, dotankujte kvalitní palivo, nastříkejte zámky a kliky olejem (WD40 je lék na všechno) a zvyšte tlak v pneumatikách.

Motor se vám aspoň trochu prohřeje a pomůže vám s odstraněním ledu z oken a vyhříváním interiéru. Také můžete včas odhalit nějaký problém, třeba zamrzající naftu nebo vynechávání motoru, takže je lepší, když vám auto zůstane stát před domem než po dvou kilometrech na rušné křižovatce.

Palivo
Majitelé benzínových aut mají svým způsobem vyhráno, nejvíce problémů čeká na řidiče dieselů. Rozhodně si kupte aditivum do nafty, které stojí kolem 150 korun. Zabrání jejímu "gelovatění", takže byste měli bez problémů dojet i v teplotách pod -20°C. Tankujte u značkových pump, kde je slušná záruka, že koupíte skutečně "zimní" naftu. Přesto se na to nespoléhejte a raději ještě kupte "zimní" aditivum. V nouzi můžete dát do nafty trošku benzínu, ale nejprve si to ověřte u výrobce, zda je to u vašeho auta možné.

Další kapaliny
Předpokládáme, že nemrznoucí směs v chladiči je u vašeho auta samozřejmost... Nezapomínejte ale ani na ostřikovače a rozhodně kupte náplň do aspoň -30°C. Pokud si nejste jistí, co máte v ostřikovačích, vypotřebujte zbytek (pokud to jde) a dolejte náplň s co nejnižší teplotou tání.

Zasněžené auto - ilustrační foto

Jízda
Prvních několik kilometrů jezděte velmi obezřetně, nepospíchejte na převodovku a nepřetěžujte motor. Zmrzlému agregátu trvá asi 10 - 15 km, než se dostane do provozní teploty, u dieselů to trvá ještě trochu déle. Proto zbytečně nevytáčejte motor. Pokud vás čeká jízda s velkým zatížením, není od věci auto nejprve projet a ohřát a teprve potom naložit po střechu. Nezapomeňte vyzkoušet správnou funkci řízení a brzd, v silném mrazu trpí všechno.

Výbava
Lopatka, košťátko a pevná odolná škrabka přijdou vhod skoro každé ráno. Rozmrazovací sprej koupíte také kdekoli, ale nenechávejte ho v autě! Je vám k ničemu, když se k němu přes zamrzlé zámky nemůžete dostat...

Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

NAPSAL SÁM ŽIVOT: Mladá maminka už potřetí bojuje s rakovinou
NAPSAL SÁM ŽIVOT: Mladá maminka už potřetí bojuje s rakovinou

Před třemi lety se Janě Ryšánkové obrátil život naruby. Byla v pátém měsíci těhotenství, když jí lékaři oznámili, že má rakovinu v pokročilém stádiu.