9. února 2019 5:00 Lidovky.cz > Byznys > Auto

Šipky přímo na silnici. Hyundai testuje první holografický navigační systém na světě

Holografická navigace od automobilky Hyundai. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Holografická navigace od automobilky Hyundai. | foto: Hyundai

SOUL/PRAHA Společnost Hyundai Motor Group představila na lednovém veletrhu CES 2019 první navigační systém na světě, který funguje na základě holografického zobrazování s rozšířenou realitou. Projekt, na kterém automobilka spolupracuje s technologickým startupem WayRay AG, momentálně absolvuje testy v silničním provozu v Jižní Koreji.

Holografická navigace od automobilky Hyundai.

Předváděcí vůz, který je jako první vybavený holografickou navigací, se v současnosti prohání po silnicích v Jižní Koreji. Čelní sklo umožňuje řidiči vidět navigaci, kterou zatím známe pouze z počítačových her. Šipky a další grafické prvky totiž uvidí, místo na displeji v autě, na silnici. „Sklo, umožňující holografické zobrazování s rozšířenou realitou, bude sloužit jako platforma pro poskytování nových služeb a zpřístupní nové zážitky během cestování automobilem,“ řekl Yunseong Hwang, ředitel divize Open Innovation Business Group společnosti Hyundai Motor Group.

Holografická navigace od automobilky Hyundai.

Největší předností průlomového navigačního systému je zobrazování obrazu tak, jako by byl skutečně na silnici. Obraz je nepřetržitě přizpůsobován specifickému zornému úhlu řidiče, aby poskytoval precizní pokyny pro další jízdu. Řidič vidí živé holografické obrazy bez nutnosti používat speciální brýle. Směr pohybu je v reálném čase přizpůsobován rychlosti jízdy vozidla. Promítání navigačních pokynů přes čelní okno na silnici umožňuje řidičům bezpečné řízení bez rozptylování pozornosti a odvracení zraku od vozovky.

Vůz Genesis G80, u kterého firma Hyundai Motor Group představila holografickou...

Vůz Genesis G80, u kterého firma Hyundai Motor Group představila holografickou navigaci.

Displej společnosti WayRay ukazuje nejen navigační funkce – například správný jízdní pruh, cíle a aktuální rychlost, ale také zahrnuje funkce asistenčních systémů ADAS, jako je asistent pro jízdu v jízdním pruhu nebo asistent pro odvrácení kolize s překážkou vpředu. Virtuální obraz řidič vidí zdánlivě ve vzdálenosti 15 metrů od svých očí. Hyundai společně se společnosti WayRay chtějí funkčnost navigace přitom ještě rozšiřovat. V budoucnu by tak měla umět zobrazovat osoby, objekty, vozidla, jízdní pruhy pro cyklisty a přechody pro chodce. 

Vůz Genesis G80, u kterého firma Hyundai Motor Group představila holografickou...

Holografický navigační systém zatím značka Hyundai Motor Group prezentovala pouze na modelu Genesis G80. U kterých vozů by mohla značka tuto moderní technologii využívat zatím není jasné, po Genesis G80 mohou přijít i další. Doba, kdy bude holografická navigace běžnou výbavou u většiny aut, je však zatím vzdálená.

Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!