5. února 2013 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Auto

Japonský Nissan začne ve Španělsku vyrábět nový model

Nissan (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nissan (ilustrační foto) | foto: Reuters

PRAHA Japonská automobilka Nissan Motor začne ve své barcelonské továrně vyrábět nový model poté, co se dohodla se zástupci zaměstnanců na snížení mezd. Oznámila to mluvčí společnosti. Podle španělských médií tak automobilka investuje 130 milionů eur a vytvoří tisícovku nových pracovních míst.

Podle španělské vlády je rozhodnutí Nissanu další známkou toho, že reformy trhu práce, které zjednodušily přijímání i propouštění zaměstnanců, posilují konkurenceschopnost španělské ekonomiky.

Poptávka pod tlakem
Zvýšení produkce ve Španělsku již v uplynulých měsících ohlásilo několik automobilek včetně německého koncernu Volkswagen.

Poptávka po automobilech v Evropě je přitom pod tlakem kvůli negativním důsledkům dluhové krize. Analytik David Arnold ze švýcarské banky Credit Suisse minulý týden uvedl, že automobilky budou letos muset v Evropě kvůli slabému prodeji snížit produkci o dalších sedm procent.

ČTĚTE TAKÉ

Míra nezaměstnanosti ve Španělsku se ve čtvrtém čtvrtletí vyšplhala na rekordních 26 procent z 25 procent v předchozích třech měsících. Španělsko se nachází již v druhé hospodářské recesi za poslední tři roky.

Lidovky.cz, ČTK