Čtvrtek 28. května 2020svátek má Vilém 8 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Auto

Johnson Controls otevře na Tachovsku závod na autosedačky

Autosedačka - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Autosedačka - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

BOR Novou továrnu na výrobu systémů a součástek pro automobilové sedačky otevře v roce 2015 v Boru u Tachova přední světový výrobce autodílů, americký koncern Johnson Controls. Stavba začne příští rok a první výrobky ji opustí o rok později. Firma to dnes uvedla v tiskové zprávě.

Podle informací má závod zaměstnat ve výrobě kompletních sedadlových systémů 200 až 300 lidí. "Nová továrna se stane klíčovou součástí naší evropské výrobní sítě. Česko zůstává pro Johnson Controls důležitou výrobní oblastí. Nacházíme zde kvalifikované a vysoce motivované zaměstnance," řekl Bryan Gray, viceprezident Johnson Controls Automotive Seating, jenž má na starost evropskou výrobu sedadlových systémů.

Johnson Controls v Česku

Johnson Controls působí v Česku od roku 1993 a má vedle roudnické továrny devět závodů, například v Žatci, České Lípě, Strakonicích a ve Stráži pod Ralskem. Johnson Controls Automotive Seating se sídlem v Německu zaměstnává v ČR celkem 5100 lidí, všechny jednotky Johnson Controls mají v Česku kolem 6200 lidí. Mateřský koncern Johnson Controls působí ve 150 zemích a s loňskými tržbami 42 miliard dolarů patří mezi největší globální dodavatele pro automobilový průmysl.

Nový závod bude dodávat českým i německým automobilkám. Johnson Controls si v Boru pronajme halu, kterou jí postaví na míru developerská firma CTP v CTParku Bor, druhé největší průmyslové zóně v Plzeňském kraji u hranic a dálnice D5. V sedmi obřích halách už tam působí 11 firem.

Průmyslový park je zaměřený hlavně na logistiku. Nejrozsáhlejší logistický provoz v areálu má výrobce pneumatik Bridgestone. Skladový terminál s plochou přes 70 000 mětrů čtverečních tam pro japonskou firmu provozuje německá společnost Fiege. Sídlí tam také americká Tech Data, která montuje a distribuuje do Evropy informační technologie. Americká CEVA Logistic má v Boru středoevropský distribuční sklad spotřební elektroniky firmy Philips.

V pohraničním Tachovsku, kde je dlouhodobě nejvyšší nezaměstnanost v Plzeňském kraji, je nyní bez práce 3000 lidí. V okrese bylo k poslednímu září asi 370 volných pracovních míst, na jedno místo tam připadalo více než osm uchazečů.

Johnson Controls v polovině letošního roku oznámila, že do konce září 2014 ukončí kvůli klesající poptávce výrobu autopotahů ve svém závodě v Roudnici nad Labem. Část z 1635 propouštěných zaměstnanců bude moci přejít do jiných provozů v Česku, kde firma zaměstnává 6200 lidí. Závod v Roudnici vyrábí autopotahy a další textilní a kožené součástky automobilových sedaček.

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!