6. října 2013 15:43 Lidovky.cz > Byznys > Auto

Kachna od Citroënu slaví. Nezářila, byla pro všechny

Citroën 2CV | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Citroën 2CV | foto: Reprofoto

PAŘÍŽ/PRAHA Před 65 lety, 7. října 1948, byl na pařížském autosalonu představen automobil francouzské značky Citroën typu 2CV, zvaný "kachna". Automobil nevozil prominenty, neporážel konkurenty v prestižních závodech ba ani nenabízel mimořádné pohodlí. Byl "pouze" autem "pro všechny". Celkem se ho vyrobilo 3 868 633 kusů.

První prototyp vozítka vznikl z iniciativy viceprezidenta společnosti Citroën Pierra-Julese Boulangera v roce 1937. Práci na něm zahájili konstruktér André Lefebvre a designér Flaminio Bertoni už v létě 1936. Automobil přinesl řadu pokrokových konstrukčních řešení včetně nezávislého zavěšení kol.

Jednoduchost a dostupnost

Zákazníci oceňovali hlavně praktické věci - vysoký podvozek, nízkou spotřebu, pohodlné pérování a především jednoduchost. Citroën 2CV byl označován za průlom v minimalizaci automobilů a v jeho zpřístupnění většině obyvatel, což umožnila hlavně nízká cena.

Poslední "kachna" sjela z výrobní linky v portugalském městě Mangualde 27. července 1990. Ve Francii byla její výroba definitivně zastavena již na počátku roku 1988. V roce 1999 vůz Francouzi v anketě zvolili automobilem století.

Lidovky.cz, ČTK

ZE ŽIVOTA: Jak to vypadá, když hlídá táta
ZE ŽIVOTA: Jak to vypadá, když hlídá táta

Jak to u vás vypadá, když dáte dětičky na hlídání tátovi?