Sobota 6. června 2020svátek má Norbert 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Auto

Kdo z Evropanů nejméně používá navigaci? Češi a Slováci

Navigace - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Navigace - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Více než třetina řidičů ve střední Evropě dosud nepoužívá navigaci. Navigaci nejvíce využívají Poláci a Rakušané (72 a 71 procent řidičů), nejméně Slováci (53 procent), Češi a Maďaři jsou mezi nimi (59 procent). Téměř polovina řidičů těchto zemí má pocit, že používání navigace rozptyluje pozornost a může ohrozit bezpečnost silničního provozu.

Vyplývá to z průzkumu pojišťovny Generali v zemích visegrádské čtyřky. "Navigace je skvělý pomocník, ale někdy může být nebezpečné spolehnout se na rady systému stoprocentně. Ani ti, kteří systému GPS důvěřují, nemusí dorazit do cíle," varoval vedoucí oddělení pojištění motorových vozidel pojišťovny Generali Radek Bureš.

Dva tábory řidičů

Od doby, kdy se navigace stala více méně běžnou záležitostí, dělí se její majitelé na dva tábory. Jedni preferují zabudovanou navigaci, druzí přenosnou. Výhody i nevýhody uvádějí obě skupiny. "Podle našeho letošního průzkumu je tábor příznivců přenosné navigace mnohem početnější. Zabudovanou navigaci používá takřka desetina řidičů, přenosnou přes 56 procent. Více než třetina řidičů ji nepoužívá vůbec," uvedl Bureš.

ČTĚTE TAKÉ:

Průzkum také ukazuje velké rozdíly v používání navigačních systémů GPS podle toho, kolik kilometrů řidič za rok najezdí. Nejméně používají navigaci ti, kteří ročně nepřekročí 5000 ujetých kilometrů.

Používá ji jen 46 procent z nich. Z řidičů, kteří mají na tachometru 5000 až 10 000 kilometrů ročně, už přístroj potřebuje 57 procent. A nejčastěji se jí nechávají vést řidiči, jenž najezdí během roku 20 000 až 30 000 kilometrů, 78 procent z nich.

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...