Úterý 29. září 2020svátek má Michal 13 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Auto

Kovolis Hedvikov začíná vyrábět topení pro elektromobily

Tlaková slévárna Kovolis Hedvikov z Třemošnice na Chrudimsku, která vyrábí... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tlaková slévárna Kovolis Hedvikov z Třemošnice na Chrudimsku, která vyrábí... | foto: ČTK

TŘEMOŠNICE Tlaková slévárna hliníkových slitin Kovolis Hedvikov z Třemošnice na Chrudimsku začala vyrábět díly pro elektromobily. „Dodávka nezávislého topení zatím bude v řádu desítek tisíc kusů, v budoucnu to může být další nosný výrobní program firmy,“ řekl předseda představenstva Miloslav Pavlas.

„Volskwagen chce vyrobit do roku 2020 milion elektromobilů. Zatím máme zakázku na 100.000 kusů. Uvidíme, kam bude směřovat trh, může to být super úspěch, nebo propadák,“ řekl Pavlas.

Sériovou výrobu nezávislých topení Kovolis začal připravovat ve spolupráci s dodavateli automobilového průmyslu před dvěma lety. Nezávislá topení vyrábí už pro běžné osobní automobily, ale i pro kamiony a užitkové vozy. Jde o specifické díly, náročné na vývoj i výrobu. „Specializujeme se na náročnější díly, menší a jednodušší díly dělají menší slévárny,“ dodal Pavlas.

Produkce tlakové slévárny v posledních letech skokově roste. Z loňských 8000 tun hliníkových odlitků plánuje výrobu zvýšit v příštím roce na 10.000 tun. Slévárna získává nové zakázky například díky rostoucí popularitě sportovně-užitkových vozů.

„Máme předpoklad výroby na šest až devět let dopředu, což je životnost jednoho modelu. Z pohledu plánování je to vynikající záležitost,“ řekl Pavlas.

Společnost spolupracuje s podniky, které se podílejí na výrobě vozů značek Škoda, Toyota, Volvo, BMW, Mercedes Benz, Opel, Ford, Renault, Peugeot, Citroen nebo Jaguar. Slévárna má vlastní vývojové a konstrukční středisko a svojí produkcí se zaměřuje hlavně na automobilový průmysl, že čtyř pětin na osobní vozy a z jedné pětiny na nákladní automobily. Vyrábí například odlitky pro brzdové systémy, turbodmychadla nebo posilovače řízení.

„V automobilovém průmyslu roste podíl hliníkových dílů. Nahrazují se jimi ocelové prvky. Spolupracujeme i na metodě zpracování hliníku, která umožní změnu designu dílu tak, že splní původně očekávané mechanické vlastnosti a zároveň je výrazně lehčí,“ řekl Pavlas.

Do vývoje i výroby podnik letos investoval zhruba 200 milionů korun, se stejnou částkou počítá i příští rok. Díky novým zakázkám se firma rozroste přibližně o další stovku zaměstnanců. Teď ve firmě pracuje asi 900 lidí. Šéf podniku konstatoval, že získat dělníky do výroby je těžké. Fluktuace nováčků je velmi vysoká.

„Naštěstí se nám podařilo spolu s ostatními podniky v regionu a s městem přesvědčit kraj a zachránit učiliště v Třemošnici. Motivaci žáků podporujeme mimo jiné stipendii pro nadané učně už v prvním ročníku,“ řekl Pavlas.

Kovolis Hedvikov je ryze česká firma, vlastní ji dvě fyzické osoby. Loni podnik utržil 1,25 miliardy korun, letošní rok očekává tržby 1,4 miliardy korun. Nezdaněný zisk firmy se pohybuje kolem osmi až devíti procent z tržeb.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Maminky, nenechte si ujít testování dětské kosmetiky sebamed Baby!
Maminky, nenechte si ujít testování dětské kosmetiky sebamed Baby!

Pokožka vašeho miminka si zaslouží jen tu nejlepší péči. Vyzkoušejte s námi řadu sebamed Baby, která byla vyvinuta speciálně pro potřeby citlivé...