9. ledna 2017 14:00 Lidovky.cz > Byznys > Auto

Lidé mají dvakrát víc aut než při vzniku Česka. Kupují přestárlé ojetiny, říká expert

Ojeté auto. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ojeté auto. Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Počet osobních aut na tuzemských silnicích se od vzniku České republiky v roce 1993 více než zdvojnásobil na loňských 5,3 milionu vozů. Vyplývá to z aktuálních údajů Centrálního registru vozidel.

Celkově bylo podle analytika Antonína Šípka od začátku roku 1993 zaregistrováno 6,85 milionu osobních aut. Z toho 1,66 milionu si lidé koupili od domácích značek, 2,04 milionu jako nové z dovozu a 3,15 milionu tvořily dovezené ojetiny.

Rozdíl mezi celkovým počtem zaregistrovaných vozů a vozovým parkem tvoří automobily vyřazené z registru. Obměna vozového parku přesáhla v loňském roce pět procent a byla tak vedle roku 1997 druhá nejvyšší v historii.

„Zatím ale nedošlo k žádoucímu snížení průměrného věku osobních automobilů v Česku. Průměrné stáří stále přesahuje 14 let,“ podotkl Šípek. Důvodem je růst dovozu přestárlých ojetin ze zahraničí a nízký počet vyřazovaných aut z provozu.

Vývoj počtu dovážených ojetin.

Podíl dovezených ojetin starších deseti let se loni zvýšil o čtyři procentní body na 52 procent.

Prodej nových osobních aut se loni zvýšil o 12,5 procenta na rekordních 259 693 vozů. Z toho třetina připadla na domácí automobilku Škoda Auto.

ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
TECHNOLOG SVAŘOVÁNÍ

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj, Plzeňský kraj
nabízený plat: 50 000 - 55 000 Kč