17. ledna 2010 13:16 Lidovky.cz > Byznys > Auto

Majitelé Saabů protestovali před velvyslanectvím

Protesty v Brně proti zrušení automobilky SAAB | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Protesty v Brně proti zrušení automobilky SAAB | foto: ČTK

PRAHA/BRNO Majitelé vozidel značky Saab dnes v Praze a Brně protestovali proti plánovanému uzavření této švédské automobilky. Před švédským velvyslanectvím v Praze se sjela asi stovka aut, do Brna jich dorazilo kolem 60.

Podobné protesty na dnešek podle webových stránek fanoušci Saabu naplánovali i v Bratislavě, ve Vídni a v několika dalších evropských městech. Ukončení činnosti firmy plánuje její majitel, americká mateřská společnost General Motors.

"Chceme vyjádřit věrnost značce Saab a protestovat proti případnému zavření této automobilky," řekl jeden z účastníků pražské akce. Fanoušci značky Saab si dnes ráno dali sraz na Černém Mostě a kolona automobilů poté vyrazila do centra Prahy. "Akce měla velký ohlas a ráno jsme registrovali 88 automobilů. Jejich kolona proto byla rozdělena, aby nezpůsobila komplikace v dopravě" řekl Josef Šedivý, který se podílel na organizaci pražského srazu příznivců značky Saab.

V Brně se setkali majitelé vozidel této značky z celé Moravy. "Byla by velká škoda, kdyby firma skončila," uvedl Jiří Hruban ze sdružení Saab Underground, která má na Moravě přibližně 50 členů. Obdobné akce se dnes podle Hrubana konají na 30 místech světa. "Saab je nejlepší auto na světě.

Účastníci akce proti zrušení automobilky SAAB v Brně

Je jedinečné pro svoji vysokou bezpečnost a pohodlí. V bezpečnosti se mu žádné jiné nevyrovná," uvedl Hruban. Je majitelem auta Saab 9000 Aero z roku 1997, který je již jeho sedmým saabem v pořadí.

Podle členů spolku milovníků těchto vozů by majitel firmy měl ještě zvážit, jak se známou švédskou firmou naloží. "Dnešním happeningem jsme chtěli dát najevo, že nám není osud značky lhostejný a že tyto automobily máme rádi a nevnímáme jen jako spotřební zboží," podotkl Šedivý.

Vedení ztrátové švédské automobilky Saab se na začátku ledna rozhodlo pro soudní likvidaci podniku. General Motors již dříve ohlásila plán na postupné ukončení činnosti Saabu, nyní však ještě zvažuje nabídky na převzetí podniku.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!