Sobota 31. října 2020svátek má Štěpánka 13 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Auto

Majitelé 'vytuněných' aut se bojí STK. Před kontrolou schovávají neschválené díly

Sraz příznivců tuningu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sraz příznivců tuningu. | foto: Karel Pešek, MAFRA

PRAHA Před pár lety by nad tím kontroloři na STK přimhouřili oko, dnes už majitelům aut s podomácku vyrobenými a namontovanými díly kvůli povinnému focení vozů nemůžou odpustit nic. Řidiči terénních a dalších vozů proto raději před kontrolou doplňky bez „razítka“ odmontují. Velký problém však můžou mít i ve chvíli, kdy neschváleným dílem někomu třeba prorazí chladič.

Může jít o rám upevněný na předku robustního offroadu nebo spoiler, který stárnoucímu autu propůjčí sportovní ráz. Pokud nemají schválení z certifikované zkušebny, nemůžou podle zákona do běžného provozu. Do začátku roku 2016 majitele těchto vozů ovšem trápili spíše jen policisté, kteří se chtěli po jejich tuningových výtvorech při silničních kontrolách „vozit“.

Situace se změnila zpřísněním technických kontrol, k nimž loni v lednu přibylo povinné focení, které mělo mimo jiné zamezit spekulacím o regulérnosti STK a sloužit jako zpětné ověření stavu. Proto nebylo zbytí: díly bez razítka musí před kontrolou dolů. Příznivci tuningu vědí, že by neprošli.

„Fotí se od začátku roku 2016 a dochází i k tomu, co říkáte. Nicméně problém má pak majitel vozidla, kterého zastaví policejní hlídka a vidí u něj rám, který na fotkách z STK není. Zákazník jej demontoval a po kontrole zas nasadil,“ popisuje Michal Cuc, který vede Profesní komoru STK.

Pokud neschválený díl na fotografii není, je technik, co kontrolu prováděl, z obliga. V opačném případně může nést následky také on.

I podle internetových diskusí na nejrůznějších zájmových fórech je sundavání problematických nášlapů, navijáků či spoilerů běžná praxe. Zároveň ale jde i o velký risk. Policista může být shovívavý a věc řešit domluvou, ale klidně i pokutou.

KDO DÁ RAZÍTKO

  • Jednotlivá schválení provádí nezávislé homologační autority, tzv. technické zkušebny, které mají pověření od ministerstva dopravy.
  • Pokud má řidič namontovány doplňky, které schválení nemají, musí absolvovat testování v této zkušebně a následně donést tento protokol na úřad obce s rozšířenou působností.
  • Pokud se jedná o díly schválené v jiné zemi EU, není třeba je dodatečně schvalovat ještě zde v ČR.

zdroj: ministerstvo dopravy

„Pokud majitel vozu vyměňuje či sundavá před prohlídkou díly, které má namontované bez schválení, musí se vypořádat se všemi důsledky, které mohou nastat. Existuje institut náhodné silniční technické kontroly. Další problém by mohl nastat, když se řidič takového auta stane účastníkem nehody,“ líčí mluvčí ministerstva dopravy Tomáš Neřold.

V krajním případě by totiž pojišťovna nemusela proplatit škodu, protože nehodu způsobil technicky nezpůsobilý vůz. To by ale platilo v případě, že by havárii či její následky měl na svědomí právě neschválený díl.

Ministerstvo dopravy dokonce už loni na jaře vydalo „manuál“ pro STK a úřady obcí s rozšířenou působností.

„Popisujeme přístup ke kontrole takových dílů včetně toho, co schválení podléhá, co nepodléhá a také to, co se do technického průkazu zapisuje či nikoliv. Je třeba vzít v úvahu, že nebezpečné doplňky, často domácí výroby, nemají na pozemních komunikacích co dělat. Ale pokud je díl v souladu s technickými požadavky, jsou různé úpravy řešitelné a není důvod motoristům zbytečně komplikovat život,“ vysvětluje mluvčí Neřold.

Obecně platí, že technické kontroly jsou od loňského ledna přísnější. Snímky odhalí vše. Pokud například technik označí zrezivělý blatník jako závadu, která není vážná, ale kontrolující policista je jiného názoru, pak může mít příslušná stanice problém, protože situaci neposoudila správně.

„Technici STK se zjednodušeně řečeno chrání více než v minulosti, a proto se zdá, že STK zpřísnily. Potíže s tím nemáme, ovšem je třeba si uvědomit, že obavy z fotek jsou věc podružná, kontrolujeme i stav podvozku nebo brzdy,“ dodává Michal Cuc z Profesní komory STK.

Michal Pavec

Autor

Michal Pavecmichal.pavec@lidovky.czČlánky

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....