Sobota 30. května 2020svátek má Ferdinand 6 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Auto

Makedonská vláda pojmenuje dálnici po Matce Tereze

Dálnice. (Ilustrační foto.) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dálnice. (Ilustrační foto.) | foto: Shutterstock

SKOPJE/DILLÍ Makedonská vláda pojmenuje dálnici po slavné místní rodačce Matce Tereze. Zvažuje ale i další kroky, jak nositelku Nobelovy ceny za mír uctít, například tím, že dá její portrét na bankovky. V rozhovoru pro indický list Times of India to uvedl makedonský premiér Nikola Gruevski. Jméno po Matce Tereze, která se narodila ve Skopje jako Agnes Gonxha Bojaxhiuová, ponese dálnice spojující zemi na západě s Albánií a na východě s Bulharskem. Podle Gruevského jde o jednu z nejdůležitějších silničních tepen v Makedonii, která měří 300 kilometrů.

"Matka Tereza se stane novým symbolem Makedonie," prohlásil premiér. Jak dodal, jeho kabinet se snaží s touto neobyčejnou ženou obyvatele země blíže seznámit. "Nechali jsme vyrýt na bronzové tabule některé z nejlepších výroků Matky Terezy a vyvěsili jsme je na rušných ulicích a významných budovách, aby se každý, kdo kolem nich projde, mohl něčemu přiučit," popsal Gruevski s tím, že tabulí již bylo ve Skopji vyvěšeno 17 a příští měsíc jich přibude dalších 22. V makedonské metropoli by měl brzy vzniknout i obří třicetimetrový památník Matky Terezy, jehož stavbu financuje indický miliardář Subrata Roy Sahara.

Život Matky Terezy:

Matka Tereza, původním jménem Agnes Gonxha Bojaxhiuová, se narodila ve Skopje 27. srpna 1910 v rodině albánského obchodníka. O 18 let později vstoupila do irského řádu loretánských sester v Dublinu a následně odjela do Indie. Tam nejdříve vyučovala na střední škole a poté založila řád Misionářek milosrdenství, jehož sestry pečují o ty nejpotřebnější. Když 5. září 1997 Matka Tereza zemřela, Indie jí vystrojila státní pohřeb.

,
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

m. Paikr to je bomba 8:42 6.10.2013