Neděle 18. dubna 2021svátek má Valérie 3 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Auto

Mazda má nový motor, kombinuje benzínový i dieselový. Upřednostní ho před elektromobily

Prezident automobilky Mazda Masamichi Koga hovoří na konferenci v Tokyu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident automobilky Mazda Masamichi Koga hovoří na konferenci v Tokyu. | foto: Reuters

TOKIO  Mazda představila projekt revolučního benzinového motoru Skyactive-X. Nový druh motoru bude sice spalovat benzin, ale palivovou směs zažehne vysoký tlak a teplota jako u dieselových motorů. Za nízkých teplot a otáček využije k zažehnutí svíčky, které běžný naftový motor nemá, ale nový tip si je ponechá. Údajně o 30 procent účinnější technologii začne Mazda do aut montovat v roce 2019.

Projekt prvního komerčního sériového využití benzinového kompresního zapalování kontrolované zapalovací svíčkou (SPCCI - Spark Controlled Compression Ignition) na světě představila japonská automobilka Mazda.

Laicky řečeno kombinuje nový benzinový motor technologie spalovacího i vznětového motoru, informuje autoforum.cz. Skyactive-X tedy bude vlastně obojetný motor, který vznítí benzín teplotou vzniklou stlačením, jako to dělají diselový motor s naftou. Klasické naftové motory ale mají problém při nízkých teplotách a otáčkách. Nový kombinovaný motor si v takových situacích ‚vypomůže‘ klasickými benzínovými svíčkami.

Zážehový verus vznětový motor

U zážehového spalovacího motoru je směs paliva a vzduchu ve válci zapálena elektrickou jiskrou, kterou obvykle vytvoří zapalovací svíčka. Tím se liší od vznětového motoru, dieselového motoru, kde dochází k samovznícení vstříknutého paliva samotnou teplotou stlačeného vzduchu.

U zážehového motoru se jako palivo v drtivé většině používá benzín.

„Vývoj ideálního motoru s vnitřním spalováním považujeme za nezbytný a zásadní. A i když elektrifikace je nezbytná, tento motor by měl přijít první“ řekl ředitel výzkumu a vývoje Mazdy Kijoši Fudžiwara.

Technologie (SPCCI) je prestižní záležitostí Mazdy, a proto nové motory nebude dodávat ostatním automobilkám. Nový motor SKYACTIV-X má být o 20 až 30 procent účinnější než stávající SKYACTIV-G. Do automobilů se začne montovat v roce 2019.

V době závodů ve vývoji elektromobilů Mazda udělala krok stranou. Stane se první automobilkou, která uvede do sériové výroby technologii, na níž už celá desetiletí pracuje řada jejích konkurentů včetně General Motors Co a Daimler AG.


V pátek Mazda spolu s Toyotou oznámily, že společně vybudují v USA továrnu za 1,6 miliardy dolarů a že budou spolupracovat na vývoji elektrických vozidel. Mazda plánuje, že s elektromobily přijde na trh rovněž v roce 2019. Vozy s autonomním řízením pak hodlá představit v roce 2025.

V pátek Mazda spolu s Toyotou oznámily, že společně vybudují v USA továrnu za...

V pátek Mazda spolu s Toyotou oznámily, že společně vybudují v USA továrnu za...


Na tokijské konferenci 8. srpna představuje prezident společnosti Mazda Masamichi Kogai dlouhodobé technologické vize automobilky.

,

Kamara mi dal pěstí před zraky trenérů, líčí Kúdela. Bál se o Kolářův život

Ondřej Kúdela ze Slavie a Glen Kamara z Glasgow Rangers v ostré strkanici. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Odehrál bezchybný zápas, pomohl k vítězství a do čtvrtfinále Evropské ligy. Nic z toho se ale v souvislosti s Ondřejem...

Metál, nebo vězení? Americký pilot tlačil poškozené letadlo nad Vietnamem

McDonnell F-4C Phantom II | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nad Vietnamem došlo v březnu 1967 k události, která v letectví opravdu není běžná: tlačení poškozeného stroje ve...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!