Pátek 3. července 2020svátek má Radomír 22 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Auto

Mazda ukončí výrobu aut s rotačním motorem

Mazda (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mazda (ilustrační foto) | foto: Foto Mazda

tokio Japonská automobilka Mazda ukončí příští rok v červnu výrobu aut s rotačním motorem. Mohou za to slabý prodej a vysoké náklady na to, aby motory splnily emisní standardy.

Mazda vyráběla tyto vozy téměř 45 let a je jedinou automobilkou na světě, která vyrábí vozy s tímto typem motorů.

Rotační nebo také Wankelův motor má nyní pouze model Mazda RX-8. Nejnovější verze modelu se začne prodávat 24. listopadu a Mazda očekává prodej 1000 vozů. V červnu 2012 však výrobu ukončí.

Rotační neboli Wankelův motor

Wankelův motor je spalovací čtyřtaktní motor s unikátní konstrukcí pístu a komory. Píst je vlastně konvexní trojúhelník, který rotuje kolem hřídele.

Mazda představila první vůz s rotačním motorem v roce 1967. Tyto motory mají méně pohyblivých částí a jsou tišší, než srovnatelné pístové motory. Jejich výroba je ale dražší a mají vyšší spotřebu paliva. Rozhodnutí Mazdy ukazuje, jak se změnila chuť spotřebitelů, kteří nyní dávají přednost ekologickým vozům před sportovními.

Mluvčí Mazdy Mičiko Terašimová uvedla, že výzkum a vývoj rotačního motoru bude pokračovat. V budoucnosti je tak možný návrat vozů s těmito motory. V současnosti však výroba těchto motorů nemá smysl vzhledem k nákladům na splnění bezpečnostních a emisních standardů. Mazda loni prodala jen 2896 vozů RX-8. Z toho 1245 v Severní Americe a 963 v Japonsku. Celkově do konce srpna automobilka prodala 1,995 milionu vozů s rotačním motorem.

ČTĚTE TAKÉ:

Generální ředitel a prezident Mazdy Takaši Jamanouči připomněl vítězství Mazdy s rotačním motorem v závodě Le Mans před 20 lety a nazval motor kultovním. "I když výroba R-X skončí, rotační motor bude vždy představovat duch Mazdy a Mazda bude nadále usilovat o jeho vývoj," dodal.

,

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Aero Vodochody (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Aero Vodochody (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

Aero Vodochody (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...