16. srpna 2012 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Auto

Ministerstvo chystá tendr na distributora dálničních známek

Dálniční známka z roku 2010 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dálniční známka z roku 2010 | foto: ČTK

PRAHA Ministerstvo dopravy vypíše zakázku na distribuci a prodej dálničních kupónů po roce 2013. Záměr vypsat tendr za téměř 700 milionů korun vzala na vědomí vláda. Uvedlo to tiskové oddělení úřadu vlády.

Hodnotu čtyřletého kontraktu ministerstvo stanovilo na základě průměrné výše nákladů na jeden prodaný kupón v předchozí emisi, počtu vyrobených kupónů v emisi 2012 a doby plnění. V současné době distribuci dálničních známek zajišťují Autoklub Bohemia Asistance (ABA) a Česká pošta.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle dosavadní smlouvy se odměna pro distributora dálničních kuponů vypočítává jako procentní marže z nominální hodnoty prodaných a vyúčtovaných kuponů. Nově by si jednotliví uchazeči měli výši odměny určit sami, ministerstvo dopravy potom z nabídkových cen vybere tu nejnižší. Výše nabídkové ceny bude podle ministerstva jediným hodnotícím kritériem. Nesmí ale překročit hraniční sumu 29 korun za jeden dálniční kupon.

Vzhledem k tomu, že distributor bude po dobu skladování a prodeje dálničních známek disponovat státním majetkem, za který jsou kupony pokládány, bude po něm úřad požadovat složení bankovní garance, uvedlo ministerstvo. Ta by měla být stanovena na 100 milionů korun za aktuálně distribuovanou emisi známek. Dalších deset milionů korun bude úřad požadovat pro skladované dálniční kupony na další období.

Dálniční známka

Dálniční známkou musí být označena vozidla do 3,5 tuny jedoucí po dálnicích a rychlostních silnicích. Letos cena ročního kuponu podražila o 300 korun na 1500 korun. O 90 korun na 440 korun zdražil měsíční kupon a cena desetidenního stoupla na 330 korun. Ministerstvo dopravy si od zdražení slibovalo zvýšení výnosu z prodeje o zhruba 750 milionů Kč proti loňským třem miliardám. Peníze chce použít na financování oprav a údržby dálnic a rychlostních komunikací.

Lidovky.cz, ČTK

VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty
VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty

Pudink v hrníčku je klasika, zkuste z něj ale vykouzlit ještě větší dobroty. Co třeba tříbarevnou bábovku, koláčky v zapékací misce anebo dort, kterým okouzlíte na každé dětské oslavě.