2. února 2017 11:10 Lidovky.cz > Byznys > Auto

Mexiko hledá nové spojence. Číňané tam začnou montovat SUV

Model čínské automobilky JAC Motors. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Model čínské automobilky JAC Motors. | foto: JAC Motors

MEXIKO CITY V Mexiku se budou montovat auta pro čínskou státní automobilku JAC Motors. Ve středu to oznámil guvernér státu Hidalgo Omar Fayad. Výrobu zajistí společný podnik mexické společnosti Giant Motors Latinoamérica a JAC Motors.

Investice do výroby dosáhnou 212 milionů dolarů, což je přepočtu 5,3 miliardy korun. Počítá se s výrobou sportovně-užitkových vozů.

Dohoda přichází v době, kdy se Mexiko snaží rozšířit své ekonomické vazby kvůli rostoucímu napětí s největším obchodním partnerem, Spojenými státy.

Závod bude nejprve vyrábět dva modely SUV. První vozy by měly opustit montážní linky v druhé polovině letošního roku. Počáteční kapacita bude jedenáct tisíc aut ročně, postupně by se mohla zvýšit až na 40 tisíc vozů. V počáteční fázi má vzniknout přímo tisíc pracovních míst a dalších 4500 míst nepřímo, uvedla agentura Reuters.

Auta budou nejprve určena hlavně pro mexický trh, v budoucnu by se ale mohla vyvážet do dalších zemí Latinské Ameriky. Podle guvernéra státu Hidalgo, kde se budou auta montovat, by se v závodě mohly později vyrábět rovněž elektrické vozy.

Spojené státy mají na celkovém vývozu z Mexika podíl 80 procent. V posledních týdnech roste mezi oběma zeměmi napětí kvůli slibům amerického prezidenta Donalda Trumpa, že postaví zeď podél hranice s Mexikem a znovu vyjedná podmínky Severoamerické dohody o volném obchodu (NAFTA). Americká vláda také navrhla 20procentní daň na zboží dovezené z Mexika, aby získala peníze na stavbu zdi na hranicích.

Firmu Giant Motors částečně vlastní skupina Grupo Financiero Inbursa nejbohatšího Mexičana Carlose Slima.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!