2. února 2017 11:10 Lidovky.cz > Byznys > Auto

Mexiko hledá nové spojence. Číňané tam začnou montovat SUV

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 6Diskuse
Model čínské automobilky JAC Motors. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Model čínské automobilky JAC Motors. | foto: JAC Motors

MEXIKO CITY V Mexiku se budou montovat auta pro čínskou státní automobilku JAC Motors. Ve středu to oznámil guvernér státu Hidalgo Omar Fayad. Výrobu zajistí společný podnik mexické společnosti Giant Motors Latinoamérica a JAC Motors.

Investice do výroby dosáhnou 212 milionů dolarů, což je přepočtu 5,3 miliardy korun. Počítá se s výrobou sportovně-užitkových vozů.

Dohoda přichází v době, kdy se Mexiko snaží rozšířit své ekonomické vazby kvůli rostoucímu napětí s největším obchodním partnerem, Spojenými státy.

Závod bude nejprve vyrábět dva modely SUV. První vozy by měly opustit montážní linky v druhé polovině letošního roku. Počáteční kapacita bude jedenáct tisíc aut ročně, postupně by se mohla zvýšit až na 40 tisíc vozů. V počáteční fázi má vzniknout přímo tisíc pracovních míst a dalších 4500 míst nepřímo, uvedla agentura Reuters.

Auta budou nejprve určena hlavně pro mexický trh, v budoucnu by se ale mohla vyvážet do dalších zemí Latinské Ameriky. Podle guvernéra státu Hidalgo, kde se budou auta montovat, by se v závodě mohly později vyrábět rovněž elektrické vozy.

Spojené státy mají na celkovém vývozu z Mexika podíl 80 procent. V posledních týdnech roste mezi oběma zeměmi napětí kvůli slibům amerického prezidenta Donalda Trumpa, že postaví zeď podél hranice s Mexikem a znovu vyjedná podmínky Severoamerické dohody o volném obchodu (NAFTA). Americká vláda také navrhla 20procentní daň na zboží dovezené z Mexika, aby získala peníze na stavbu zdi na hranicích.

Firmu Giant Motors částečně vlastní skupina Grupo Financiero Inbursa nejbohatšího Mexičana Carlose Slima.

ČTK
  • 6Diskuse
5 tipů, jak trénovat dětskou pozornost
5 tipů, jak trénovat dětskou pozornost

Věnovat dítěti péči a rozvíjet v něm schopnost koncentrace se vyplatí jak vám, tak jemu. Díky tomu, že bude pozorné ve škole, nebudete muset věnovat tolik času učení doma, což nejspíš potěší vás i vašeho potomka. Vyzkoušejte aktivity, kterými dětskou pozornost posílíte.