Sobota 11. července 2020svátek má Olga 15 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Auto

Ministerstvo žádá policii, aby kvůli registru řidiče nepokutovala

Někteří motoristé čekali ve frontě celou noc. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Někteří motoristé čekali ve frontě celou noc. | foto: Lidové noviny

PRAHA Ministerstvo dopravy požádalo dopravní policii, aby její hlídky při silničních kontrolách netrestaly řidiče, pokud zjistí kvůli chybám v registru vozidel nesrovnalosti. Řekl to Zdeněk Neusar z tiskového oddělení ministerstva dopravy. Policisté žádosti vyhoví v případech, kdy je možné přestupek řešit domluvou, řekl šéf dopravní policie Leoš Tržil.

Fungování centrálního registru vozidel od pondělního spuštění nového systému provázejí výpadky, potíže má někde i dnes.

Přetrvávajícím problémem je podle ministerstva dopravy například to, že registr nedokáže v některých případech zobrazit platnost velkých technických průkazů. Tento druh dat ale není ztracený, protože se veškeré změny ukládají. Úřad zároveň slíbil, že tato chyba bude odstraněna do pondělí.

O které přestupky jde

Nejčastějšími přestupky, kterých se řidiči kvůli výpadkům systému mohou dopustit, jsou podle ministerstva dopravy jízda bez platné registrační značky anebo řízení vozidla bez malého technického průkazu.

Pokud řidič nemá u sebe technický doklad k vozidlu, může při kontrole dostat blokovou pokutu až 2000 korun a ve správním řízení až 2500 korun.

Za jízdu bez registrační značky se platí od pěti do deseti tisíc korun a motorista může být potrestán také zákazem řízení od šesti do 12 měsíců.

Systém nefunguje už osm dní

Zákonná lhůta pro přihlášení vozidla je deset pracovních dnů, doplnil Neusar. I s plánovanou odstávkou pro převedení dat z ministerstva vnitra na ministerstvo dopravy systém zatím plně nefunguje osmý den.

Šéf dopravní policie Tržil žádost ministerstva o shovívavost potvrdil. Upozornil ale, že všechny přestupky policisté řidičům odpustit nesmějí. Například u jízdy bez platné registrační značky nemají jinou možnost, než tento přestupek automaticky oznámit správnímu orgánu.

Pro ověřování vlastníků vozidel policie podle mluvčího Jana Melši systém ministerstva nepotřebuje, protože má vlastní. "Když systém (ministerstva dopravy) spadne, my máme k dispozici poslední uložená data," řekl.

Nový registr podle oslovených úředníků proti začátku týdne zrychlil, řadu operací ale stále jeho prostřednictvím nelze provádět. Na některých registračních pracovištích ovšem nový registr funguje bez větších potíží, například v Libereckém kraji.

Ministerstvo dopravy nový registr vozidel přišel na 47 milionů korun. Jsou v tom zahrnuté náklady na tvorbu počítačové aplikace a za nákup výpočetní techniky. Od začátku minulého týdne byl systém odstaven, protože bylo potřeba přesunout data ze starého registru, který spravovalo ministerstvo vnitra. Celkem v Česku existuje 206 míst, kde je možné vozidla registrovat. Problémy se nevyhnuly žádnému z nich.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Nový centrální registr vozidel má být podle ministerstva dopravy přehlednější, umožní například registraci značek na přání nebo převod registračních značek mezi vozidly jednoho majitele. Má být napojený na základní registry, policii a evidenci kradených aut v zahraničí.

,

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

Advantage Consulting, s.r.o.
ELEKTRONIK - JUNIOR

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč