30. srpna 2011 14:51 Lidovky.cz > Byznys > Auto

MPV budoucnosti? Třeba koncept HX1 od Peugeotu

Peugeot HX1 Concept  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peugeot HX1 Concept |

Peugeot ve Frankfurtu představí koncept velkoprostorového vozu, který má nahradit současné produkty do několika málo let.

Peugeot představuje koncept velkého MPV, které napovídá, kudy se bude značka v tomto segmentu během příštích let ubírat. Překvapí poměrně jednoduché tvary, i když otevírání dveří není asi detail, který by se dostal do sériové výroby v dohledné době.

Důležité věci se dějí i pod kapotou – Peugeot HX1 Concept je totiž diesel-elektrický hybrid s nízkou spotřebou.

HX1 od Peugeotu
Koncept MPV je dlouhý skoro pět metrů a široký necelé dva metry, je ale velmi nízký – jen 1373 mm. Díky minimalizovanému čelnímu odporu a promyšlené aktivní aerodynamice s nastavitelnými spoilery a klapkami se podařilo snížit koeficient odporu vzduchu na 0,28, což je u MPV velmi slušná hodnota.

Čtyřválcový turbodiesel 2,2 litru, který pohání přední kola, tak nebude mít moc práce a vzadu uložený elektromotor o výkonu 95 koní si s autem také snáze poradí.

Diesel má výkon 204 koní a dohromady má podle Peugeotu celá hybridní soustava 299 koní – to vše při kombinované spotřebě 3,2 litru na 100 km.

vnitřek vozu HX1 od Peugeotu

Díky silnému elektromotoru umí auto jezdit po městě jen na elektřinu a tím se z něj stane na chvíli zadokolka, ale nějaké driftování nečekejte. Pak byste totiž nemohli jen na proud ujet až 30 km.

Toto hybridní ústrojí nazvané HYbrid4 se už představilo na Peugeotech 3008 a RCZ a v produkčním autě ho uvidíme již příští rok, kdy ho dostane nové "poloSUV" Peugeot 508 RXH.

autoweb.cz , Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!