Pondělí 1. června 2020svátek má Laura 9 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Auto

Muzeum socialistických vozů: mají i škodu Klause

Škoda 1203 sloužila i jako pohřební vůz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Škoda 1203 sloužila i jako pohřební vůz | foto: ČTK

KOZOVAZY V Kozovazech u Prahy v neděli otevřeli Muzeum socialistických vozů. Návštěvníky, kteří si přijeli prohlédnout auta, jimiž se jezdilo před rokem 1989, vítal už před areálem loni opraveného rodinného penzionu Lony příslušník Veřejné bezpečnosti v dobové uniformě. Uvnitř pak návštěvníci našli tři desítky vozů, k vidění byly převážně škodovky, dacie a žiguli. Nejzajímavějším exponátem je Škoda 120L, kterou kdysi vlastnil prezident Václav Klaus.

Muzeum našlo zázemí přímo v areálu penzionu, který vznikl citlivou rekonstrukcí statku z 18. století. Výstavní prostory jsou v původních stodolách postavených na počátku 20. století.

ČTĚTE TAKÉ:


"Areál jsme opravili a zůstaly tady nevyužité prostory. Pak jsme vymysleli s Jiřím Hladíkem toto muzeum, které se na vesnici hodí," uvedl majitel penzionu Jaroslav Lonský.

Návštěvníci si mohou v muzeu prohlédnout výběr vozů, které ještě v nedávné minulosti běžně jezdily po českých silnicích. "Je to dobré místo, aby sem lidé mohli přivézt své děti nebo vnuky, ukázat jim auta a vyprávět o tom, jak kdysi měli žigulíka nebo 'tisícovku'. Tady je to možné všechno ukázat," uvedl Jiří Hladík.

Muzeum nabízí stálou expozici aut, do které zapůjčil vozidla sběratel Ladislav Hrubý. Sbírka obsahuje 30 vozů vyrobených od roku 1965 do roku 1988. Vozidla se budou průběžně doplňovat a obměňovat.

"Máme ucelenou sbírku takzvaných zadomotorů počínaje (škodou) tisícovkou a konče stotřicítkou," řekl Hrubý. K vidění jsou ale i sportovní škodovky, auta ruské výroby, rumunská dacia a německý trabant a wartburg.

Škoda Garde (vlevo) a Škoda 120 GLS, každý ji chtěl...

Nejzajímavějším exponátem je Škoda 120L z roku 1986, kterou do roku 1989 vlastnil prezident Václav Klaus. Má původní žlutý lak a na kapotě je prezidentův autogram. "Auto mi nabízel před lety kamarád, nechtěl jsem ho. Když mi ale řekl, že patřilo prezidentovi, tak jsem si ho rád vzal a dal do pořádku," uvedl Hrubý. Prezident se se svým vozem po 22 letech setkal letos ve Smržovce při své cestě Libereckým krajem.

Mnoho z vystavených aut "hraje" v českých seriálech, jako je Zdivočelá země, Vyprávěj, Ordinace v růžové zahradě II. nebo ve filmu Sama v čase normálnosti.

Autoři muzea plánují také organizovat projížďky ve vybraných automobilech a chystají se provozovat půjčovnu. Příští rok na jaře mají v plánu rozšíření expozice o menší stálou výstavu anglických veteránů značek Jaguar a Lotus.

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Obchodník na burze v New Yorku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Obchodník na burze v New Yorku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Obchodník na burze v New Yorku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...