Čtvrtek 22. října 2020svátek má Sabina 17 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Auto

Muži nás na silnicích šikanují, tvrdí tři čtvrtiny řidiček

Stres a úzkost - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stres a úzkost - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Muži jsou k ženám za volantem netolerantní a sprostí, tvrdí řidičky. Až tři čtvrtiny z nich se setkaly při řízení u opačného pohlaví se šikanou. Vyplývá to z průzkumu, který zjišťoval, jak se ženy chovají při různých situacích za volantem auta.

Magazín Žena v autě provedl výzkum, který měl potvrdit nebo vyvrátit různé stereotypy, které kolují o řidičkách. Na otázky odpovídalo 351 respondentek a výsledek není pro muže zrovna dvakrát příznivý. Tři čtvrtiny žen mají totiž pocit, že se setkaly ze strany opačného pohlaví na silnicích se šikanou.

ČTĚTE TAKÉ:

Mezi nejčastější případy patří urážlivé slovní nadávky nebo neslušná gesta. Některé ženy narazily dokonce i na případy s "vyškolováním", kdy mužský řidič před nimi nečekaně zabrzdil a poté se zase rychle rozjel. Někdy se řidiči také příliš "lepí" ženám na nárazníky, stěžují si respondentky.

Průzkum se snažil o řidičkách ověřit i některé mýty. Mezi oblíbené patří například líčení za volantem. Zjistilo se, že 56 % žen se v autě nelíčí a 23 % žen vytahuje make-up jen v případě, že sedí na sedadle spolujezdce. Během řízení se maluje 18 % žen, ale jen pokud stojí v koloně. Neznamená to však, že by na mýtu o líčení za jízdy nebyla trocha pravdy. Tři procenta žen se totiž zkrášlují i za ni.

Líčení za volantem je nebezpečné.

Líčení za volantem je nebezpečné.

Řízení se podle údajů plně nevěnuje jen 18 % žen. Ty za jízdy například posílají sms zprávy, kouří nebo provádí jinou aktivitu. Ale až 66 % dotázaných odpovědělo, že se soustředí výhradně na řízení. Nevěnování se plně řízení je nebezpečné, neboť zvyšuje reakční dobu při nečekaných událostech.

Řidička i matka

Některé ženy plní během řízení i povinnosti matek. Své ratolesti se snaží rozveselit třeba vyprávěním pohádek nebo zpěvem. Více než polovina řidiček pustí dětem během jízdy rádio nebo se je snaží zabavit jejich oblíbenou hračkou. Jedna čtvrtina žen věří, že se dítě dokáže zabavit v autě samo a raději se věnuje bezpečné jízdě.

Anketa

Mají podobné výzkumy o řidičkách smysl?

Ano, výsledky mne překvapily 17
Ani ne, výsledek jsem tušil předem 142
Nevím, je to spíš pro zábavu 324

Ženy se nebrání ani moderním technologiím. Jejich srdce si získala například GPS navigace. Tu používá až 59 % dotázaných. Zbytek se spoléhá na klasickou automapu. Na druhou stranu tempomat používá pouze třetina řidiček. Jeden z hlavních důvodů je, že neví, jak ho zapnout.

Styl řízení žen dokáže podle průzkumu ovlivnit třeba i hrající hudba. Řidičky poslouchající při jízdě rock zrychlí. Naopak u pomalé a klidné hudbě některé ženy řídí rozvážněji. Dotázané milovnice popové hudby si nebyly při řízení vědomy žádné změny ve stylu své jízdy.

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Knížkový adventní kalendář: vyměňte letos čokoládu za kouzelné vánoční příběhy
Knížkový adventní kalendář: vyměňte letos čokoládu za kouzelné vánoční příběhy

Chvíle strávené nad knížkou jsou pro děti velmi důležité. Pořiďte dětem adventní kalendář plný kouzelných vánočních příběhů. Zkraťte si čekání na...