Pondělí 6. července 2020Den upálení mistra Jana Husa 14 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Auto

Na obytné vozy a karavany se čeká někdy až rok. Výrobci nestíhají nasytit poptávku

Čekací doba na nový obytný vůz se může vyšplhat až na jeden rok. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čekací doba na nový obytný vůz se může vyšplhat až na jeden rok. | foto: Zadarski.hr

PRAHA Zákazníci, kteří chtějí karavan nebo obytný vůz podle svých představ, si musí mnohdy počkat až rok. Za delší čekací lhůtou stojí rostoucí zájem o kempování, výrobci a jejich subdodavatelé nestíhají poptávku naplnit.

„Je pravda, že zažíváme karavanový boom, trh meziročně roste přibližně o 18 – 20 %, němečtí výrobci nestíhají vyrábět a neustále rozšiřují své výrobní závody. Dodací lhůty se tak prodlužují,“ řekl pro Lidovky.cz Vladimír Záhorec, jednatel firmy Karavan Centrum Morava, která se prodejem karavanů i obytných vozů zabývá.

Obliba cestování „domu na kolech“ neroste pouze v Česku. Tento trend je celoevropský. „Podle informací, které mám z německého sdružení karavanového průmyslu, tyto čísla sedí. Meziroční nárůst se pohybuje okolo 18 – 23 %,“ dodal Jan Bordovský, šéfredaktor časopisu Camping, cars & caravans.

Roční čekací doba je běžná v případech, kdy si zákazník vybere individuální vybavení. Pokud se zájemce o obytný vůz smíří s předem danou výbavou, může na výlet s novým autem vyrazit klidně už za čtyři měsíce.

Ze skladu i za čtyři měsíce

„Na sklad objednáváme obytné vozy s výbavou, kterou zákazníci nejvíce poptávají. U specifických přání se dělá objednávka přímo u výrobce, v takovém případě může být dodací lhůta až jeden rok,“ popsal ředitel prodejní společnosti Hykro Jan Ruta. Podle Ruty před dvěma lety ještě tak dlouhé čekací doby nebyly obvyklé.

Karavan (ilustrační foto)

„Nejčastěji se prodlužují čekací lhůty u dražších modelů. U běžných aut střední třídy dochází k tomu, že jim například Fiat nestíhá dodávat podvozky a kabiny. Většina těchto vozů se totiž staví na Fiatu Ducato,“ sdělil Jan Bordovský.

Kempování je novým trendem

Češi si čím dál častěji volí raději tuzemskou dovolenou než zahraniční. Podle agentury CzechTourism přibližně 44 % českých turistů kombinuje během roku domácí i zahraniční dovolenou, přibližně stejně velká skupina preferuje pouze tuzemskou dovolenou. Pouze 13 % dotázaných si vybírá jenom zahraničí. Karavan nebo obytný vůz je pro Čechy podle zvyšujících se prodejů oblíbenou variantou, jak se na dovolenou dopravit.

„Za poslední dva roky je abnormální zájem o obytné vozy a karavany i z důvodu teroristických útoků ve světě, bezpečnostních problémů v afrických destinacích, či cestovních kanceláří. Lidé tedy daleko více z důvodu bezpečnosti cestují individuálně. Z toho náš obor nyní profituje,“ řekl Vladimír Horký, jednatel firmy Hykro.

Karavan (ilustrační foto)

Dlouhé čekací doby na obytné vozy a karavany nejsou jediné. Čeští zákazníci si musí počkat také na některé automobily značky Škoda Auto. Například modely Fabia a Rapid nyní nemají automatickou převodovku. Kvůli novým emisím si musí buď vybrat z toho, co je, nebo další měsíce vyčkávat, až se chybějící varianty na trh vrátí.

Patrik Kozlík

Autor

Patrik Kozlíkpatrik.kozlik@lidovky.czČlánky

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Hledáme 30 testerek: Pojďte s námi otestovat 6 druhů BIO příkrmů!
Hledáme 30 testerek: Pojďte s námi otestovat 6 druhů BIO příkrmů!

Pro 30 z vás jsme si připravili 6 různých druhů příkrmů HiPP v BIO kvalitě. Těšit se můžete na masová i čistě zeleninová jídla.