Neděle 8. prosince 2019svátek má Květoslava 8 °C oblačno Předplatné LN
16. září 2018 14:00 Lidovky.cz > Byznys > Auto

Na SUV od Škody čekají zákazníci i rok. Automobilka je nestíhá vyrábět, představení nových verzí odložila

Na Škodu Karoq momentálně zákazníci čekají i rok. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na Škodu Karoq momentálně zákazníci čekají i rok. | foto: Škoda Auto

PRAHA Už na květen měla automobilka Škoda připravené nové verze svých SUV. Nakonec jejich uvedení na trh o pár měsíců odložila. Důvod je poměrně prostý, automobilka tyto vozy tak jako tak nestíhá vyrábět.

„Nechtěli jsme zákazníky dráždit tím, že jim nabídneme nové verze,“ přiznává Petr Janeba, šéf marketingu Škody pro český trh. Firma má už nyní na svá SUV převis poptávky a zájemci musí na dodání svého vozu čekat.

Právě nové verze modelů Kodiaq a Karoq měly k těmto modelům přílákat pozornost nových zákazníků. Ale nakonec to nebylo vůbec potřeba, zájem už nyní převyšuje výrobní kapacity podniku.

„Nestíháme vyrábět,“ potvrzuje obchodní šéf české prodejní sítě Miroslav Bláha.

Nejdéle se čeká na Karoq

Nejhorší je situace u modelu Karoq, který na trh přišel koncem loňska. Na řadu verzí si zájemci musí počkat i rok od podpisu smlouvy, nyní tak firma vyřizuje loňské objednávky. Ty nejdostupnější varianty může mít zákazník za stále neatraktivní čtyři až pět měsíců.

Výrazně lepší je to u většího SUV Kodiaq, kde se již poptávka více srovnala s možnostmi výroby. Vůz lze převzít za tři měsíce.

Nové modely přílákaly ke značce nové zákazníky. Větší Kodiaq ale přebral část poptávky po modelu Superb, tomu tak prodeje klesly. Na ten lidé čekat nemusejí.

Nedostatek vozů, který trvá už měsíce, navíc nově komplikuje nový způsob měření emisí, kvůli tomu jsou některé varianty dočasně nedostupné.

V dalších měsících by se ale situace měla uklidnit. Výroba by měla jet zase naplno, dealeři tak budou moci rychleji předávat vozy zákazníkům. Firma očekává, že pak bude aut v Česku prodávat více než dnes. Zatímco nyní má na českém trhu v kategorii SUV podíl 29 procent, plánuje dosáhnout 40 procent. Příští rok má navíc Škoda představit další, tentokrát menší SUV.

Škoda chce v Česku letos prodat rekordních 90 tisíc vozů a získat tak třetinu trhu. Hledá ale další skuliny, které by přinesly nové prodeje i v dalších letech. V poslední době přišla například se zaměstnaneckými programy pro své partnery, tím oslovují nové potenciální zákazníky.

Pouští se i do spolupráce s českými autoškolami. To je sice částečně projekt zaměřený na bezpečnost a kvalitu vzdělávání, ale zároveň příležitost, jak prodávat auta k výuce i absolventům.

Novou generaci si chce automobilka získat i prodejem aut přes internet – zatím si je tak objednalo 135 lidí. Jde sice jen o nepatrný zlomek odbytu, daří se ale oslovovat mladší zákazníky než při prodeji v autosalonech.

V byznysu pak Škodě pomáhá i růst prodeje dalších produktů. Už 18 tisíc aut si zákazníci pořídili s předplaceným servisem, 57 tisíc pak se značkovým pojištěním. Roste také prodej originálních náhradních dílů a daří se i značkovému financování Škoda Financial Services, která má stále větší podíl prodávaných vozů.

Slibný byznys s ojetinami

Pomoci dalšímu růstu má ale i prodej ojetých vozů. Ty už je možné koupit u 124 dealerů, Škoda jich letos do konce srpna prodala 33 tisíc, za celý rok pak plánuje 50 tisíc. Ambicí je ale prodávat sto tisíc ojetin ročně.

Mít ojeté škodovky pod kontrolou má z byznysového pohledu řadu výhod. Dealeři tak mohou prodat jedno auto i několikrát, zájemci o nové vozy navíc prodají své staré auto přímo u nich. Zájemci o nové i ojeté škodovky tak míří na jedno místo. Tím také roste šance, že své vozy budou servisovat právě tam a také bude snadnější jim nabízet novější modely.

V neposlední řadě to automobilce pomáhá držet hodnotu ojetých vozů. Ty prodávané přímo u dealerů mají v očích zákazníků vyšší cenu. Očekávají, že jsou ověřenější, a jsou proto ochotni za ně zaplatit více, než kdyby stály v běžném autobazaru.

Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...