Pondělí 30. března 2020svátek má Arnošt 3 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Auto

Na výstavišti v Liberci vznikne od léta automuzeum

Druhé místo obsadila Škoda Octavia. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Druhé místo obsadila Škoda Octavia. | foto: Shutterstock

LIBEREC V areálu libereckého výstaviště možná vznikne expozice mapující 120 let motorismu na Liberecku. Chce ho tam otevřít Automuzeum, které už přes deset let vystavuje historické modely v areálu vratislavického pivovaru na okraji města. Musí ale uspět ve výběrovém řízení města, řekl jeden ze zakladatelů Automuzea Milan Bumba.

Ve Vratislavicích by zůstala jen expozice Porsche a Volkswagenu, plánuje Bumba. Hlavním důvodem pro jejich zachování v areálu pivovaru je, že s těmito značkami je spojený geniální automobilový konstruktér Ferdinand Porsche, který se ve Vratislavicích narodil.

Od stěhování ostatních modelů do centra města si Automuzeum slibuje zvýšení návštěvnosti. Nahrává tomu blízkost Severočeského muzea, jedné z nejmodernějších českých galerií sídlící v bývalých městských lázních, zoo a botanické zahrady. Do Vratislavic loni za veterány přišlo 2500 lidí. "Na výstavišti bychom chtěli mít otevřeno každý den, rádi bychom dělali například i speciální programy pro školy," uvedl Bumba.

ČTĚTE TAKÉ:

Vedení Liberce se projekt Automuzea zamlouvá. Jako vhodný by byl pavilon G po společnosti BOOM-nábytek, který bude volný od července. Rovnou ho ale město Automuzeu pronajmout nemůže. Radnice proto vypíše výběrové řízení. V podmínkách bude, že pavilon musí být přínosem pro cestovní ruch i rozvoj volnočasových aktivit žáků škol.

S vítězem radnice uzavře smlouvu na tři roky a na nájemném získá každoročně skoro 41.000 korun. Nájemce navíc bude muset platit energie a starat se o budovu postavenou kolem roku 1980. "Pavilon je plně funkční. Podle stavebně technického průzkumu je však nutné provést opravy klempířských konstrukcí a okapových žlabů. Dále je potřeba vyměnit některá okna," uvedla mluvčí radnice Zuzana Minstrová. Historické automobily a motocykly na výstavišti Automuzeum prezentovalo loni v září. Výstavu během jednoho týdne navštívilo několik tisíc lidí.

,
Premium

ANALÝZA: Ekonomika se hroutí, lidé chudnou

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus je jen posledním článkem v řetězu. Od finanční krize totiž centrální banky umetají trhům cestičku a iluze...

Premium

Šéf BIS: V akci zemřelo několik našich důstojníků, znal jsem je osobně

Michal Koudelka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Co ho zlákalo ke službě u zpravodajců? Proč dostal cenu George Teneta v CIA? A jaká jsou současná rizika v oblasti...

Premium

Ojetý vůz s DSG. Zjišťovali jsme jaké závady hrozí a kolik stojí oprava

Grzegorz Polkowski - SAMKO – servis samočinných převodovek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Rok od roku se zvyšuje poptávka po ojetých autech se samočinnými převodovkami. Je to jednoznačně důsledek jejich...

Pronájem bytu 2+1 v Poděbradech
Pronájem bytu 2+1 v Poděbradech

Jandova, Poděbrady - Poděbrady II, okres Nymburk
11 000 Kč/měsíc