12. května 2017 14:05 Lidovky.cz > Byznys > Auto

Naletět při koupi auta je pořád snadné. Bazary podváděly ještě víc než loni

Prodej auta. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prodej auta. Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Počty podvodů s ojetinami neklesají. Česká obchodní inspekce loni zjistila porušení předpisů v 60 procentech kontrol autobazarů. Je to téměř o čtyři procentní body více než loni. Prodejcům ojetých vozů ČOI dala 63 pokut v celkové hodnotě 1,35 milionu korun.

Autobazary často používaly nekalé obchodní praktiky, kdy informace o vozidlech neodpovídaly skutečnému stavu vozidla.

„Prodej ojetých vozidel je stále problematický a dochází při něm k používání nekalých obchodních praktik. Vozidla jsou ve velkém množství nabízena do komisního prodeje v zastoupení třetí osoby, čímž se prodávající snaží vyhnout jakékoli odpovědnosti za případné vady,“ uvedl ředitel inspekce Mojmír Bezecný.

Celkem inspektoři provedli 123 kontrol a porušení právních předpisů zjistili při 74 kontrolách. Zjistili například vozidlo Škoda Octavia 1,9 TDi, které mělo přetočený tachometr o nejméně o 120 844 kilometrů.

Podle ukazatele na palubní desce mělo najeto 188 384 kilometrů. Ze znaleckého posudku ale vyplynulo, že toto vozidlo bylo již v únoru 2012 opravováno a tehdy už mělo najeto 309 228 kilometrů.

Jak poznat stáří vozu?
ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz