8. března 2017 20:00 Lidovky.cz > Byznys > Auto

Nejlepší jméno mezi auty. Nový šílený Aston Martin se jmenuje Valkýra

Aston Martin Valkyrie na autosalonu v Ženevě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Aston Martin Valkyrie na autosalonu v Ženevě | foto: Luděk Vokáč, Lidovky.cz

Ženeva Britská automobilka Aston Martin se v Ženevě pochlubila modelem chystaného supersportu, na jehož přípravě spolupracuje s týmem Formule 1 Red Bull. Projekt byl doposud znám jako AM-RB001, ale teď dostal lepší jméno: Valkyrie.

„Tohle je nejlepší jméno v automobilovém průmyslu,“ zaznělo na tiskové konferenci britské značky Aston Martin těsně předtím, než bylo odhaleno, že se nový extrémní supersport, který firma chystá, bude jmenovat Valkyrie – tedy Valkýra. Pojmenován podle bytostí severské mytologie, nový projekt v podstatě pokračuje v dlouhé tradici jmen začínajících na V. Tu sice Aston Martin nectí u všech modelů, ale ta nejlepší a nejrychlejší auta jej mají – dnes najdeme v nabídce značky třeba Vanquish, Vantage a ikonou je jedinečný okruhový speciál Vulcan.

Aston Martin Valkyrie na autosalonu v Ženevě
Aston Martin Valkyrie na autosalonu v Ženevě

To nový Aston Martin Valkyrie bude moci i na silnici, byť vypadá opravdu extrémně. Tohle má být jedno z nejrychlejších aut světa, ovšem ne z hlediska maximální rychlosti. Jde tu o samotnou rychlost na silnici nebo závodním okruhu, tady nemá Valkyrie najít přemožitele. Možná i proto to jméno po bytosti, která v bitvě vybírá, kdo přežije a kdo nikoli a kdo nakonec získá privilegium přidat se v posmrtném životě ve Valhalle k bohu Odinovi. Valkyrie je naprosto nekompromisní auto.

I přesto ale Aston Martin slibuje, že vůz s technikou odvozenou z Formule 1, na jehož konstrukci pracuje génius Adrien Newey z Red Bullu, bude na silnici komfortní a přitom na závodní dráze drtivě rychlý. Další detaily o voze zatím známy nejsou, Aston Martin jen oznámil, že dodavatelem pneumatik bude Michelin.

Tváří v tvář modelu vozu na výstavišti v Ženevě vynikne jeho kompaktnost. Auto působí velmi subtilně a přitom nebezpečně, což ostatně jeho jméno skvěle vystihuje. Lehká konstrukce a minimalistické rozměry budou klíčem k vynikajícím výkonům vozu.

Advantage Consulting, s.r.o.
MECHATRONIK

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 35 000 - 45 000 Kč