19. října 2016 11:29 Lidovky.cz > Byznys > Auto

Nejrychlejší milion v české výrobě aut. Škoda, Hyundai a spol. slaví rekord

Slavnostní odhalení podoby Hyundai Tuscon. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Slavnostní odhalení podoby Hyundai Tuscon. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

PRAHA Výroba osobních aut v Česku za devět měsíců letošního roku vzrostla o 7,3 procenta na rekordních 996 376 aut. Spolu s ostatními kategoriemi produkce tuzemských automobilek překonala hranici jednoho milionu vozidel.

Vyplývá to z údajů Sdružení automobilového průmyslu (SAP).

„Ještě nikdy jsme nedosáhli milionu vyrobených vozidel tak brzy jako letos. Na rekordní výrobě se podílí jak rostoucí domácí poptávka, tak především sílící zájem o nákup aut na trzích v západní Evropě,“ uvedl prezident sdružení Martin Jahn.

ČTĚTE TAKÉ:

Výroba osobních aut rostla u všech domácích producentů. Škoda Auto rostla o 9,9 procenta, kolínská automobilka TPCA vykázala zrychlení o 5,8 procenta a meziroční přírůstek o 2,8 procenta zaznamenala také nošovická automobilka Hyundai.

Podle viceprezidenta SAP Bohdana Wojnara výsledky za první tři čtvrtletí opět prokázaly význam automobilového průmyslu pro českou ekonomiku.

„Těší nás, že čeští producenti přispívají k růstu zaměstnanosti a dobré kondici české ekonomiky. Zároveň však považujeme za nezbytné, aby toto období ekonomického růstu bylo využito k zajištění dlouhodobé konkurenceschopnosti a výkonnosti českého automobilového průmyslu zejména s ohledem na změny, které s sebou přináší digitalizace a čtvrtá průmyslová revoluce,“ uvedl Wojnar.

Slavnostní odhalení podoby Hyundai Tuscon.
Premiér Bohuslav Sobotka si prohlíží interiér nového vozu.

Na čtvrteční brněnské konferenci o vývoji automobilového průmyslu v Česku a střední Evropě také uvedl, že je nutné posílit kvalitu technického školství, zvýšit mobilitu pracovní síly a zlepšit obslužnou infrastrukturu v místě investic ze strany podniků.

Z dnes zveřejněných údajů SAP dále vyplývá, že výrobce nákladních aut Tatra Trucks zvýšil produkci o 36,7 procenta na 876 vozů.

„Snažíme se maximálně sdílet výrobní plány s dodavateli tak, aby měli čas pružně reagovat. Naším cílem je vytvoření robustní dodavatelské báze, která je schopna dosáhnout vysoké míry flexibility. Ta se stává významným faktorem úspěchu v době konjunktury,“ uvedl ředitel nákupu Tatra Trucks Martin Šustek.

Výroba autobusů naopak mírně klesla - o 1,5 procenta na 3187 vozidel. Největší výrobce Iveco ČR vyrobil 2826 autobusů, což představuje růst o 3,9 procenta.

Klesla produkce motocyklů. Týnecká Jawa Moto vyrobila 1164 jednostopých strojů, což je o devatenáct procent méně než loni.

ČTK