Pátek 5. června 2020svátek má Dobroslav 17 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Auto

Němci změřili tři miliony řidičů. Rychleji jeli jen tři ze sta kontrolovaných

Německá policie - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Německá policie - ilustrační foto. | foto: Reuters

BERLÍN Německá policie při prvním celostátním měření rychlosti na německých silnicích zkontrolovala přes tři miliony řidičů a přistihla více než 83 000 osob, které jely příliš rychle. Oznámil to ministr vnitra Severního Porýní-Vestfálska Ralf Jäger. Výsledky rozsáhlé akce, která trvala od čtvrtečních 06:00 do pátečních 06:00, si ministr podle zpravodajských serverů pochvaloval.

V průměru nedodržel povolenou rychlost každý 36. řidič, což je nižší podíl než při dosavadních podobných akcích v Severním Porýní-Vestfálsku. Nejlidnatější spolková země je v Německu průkopníkem tohoto postupu, který má motoristy donutit, aby dodržovali předepsané tempo. "Pro dopravní bezpečnost v Německu to byl dobrý den. My ministři vnitra jsme velmi spokojení," prohlásil Jäger.

ČTĚTE TAKÉ:

"Mnoho řidičů mohlo zjistit, že do cíle dorazili včas a bezpečně i bez příliš rychlé jízdy," dodal ministr a zároveň se vyslovil pro opakování této akce. Do ní bylo nasazeno téměř 15 000 policistů, kteří měřili rychlost na více než 8500 místech po celé zemi. Množství zkontrolovaných řidičů přitom výrazně předčilo původní předpoklady. Očekávalo se, že policisté prověří něco přes milion aut.

Celoplošné měření podpořil i největší autoklub v Německu ADAC. Jiné organizace v něm naopak viděly jen šikanu řidičů a snahu, jak pokutami naplnit státní pokladnu.

250 kilometrů za hodinu

Rekordmany v rychlosti mezi přistiženými řidiči byli podle webu veřejnoprávní televize ARD dva "závodníci" na dálnici A1, které v desetiminutovém odstupu policisté nachytali při rychlosti 250 kilometrů v hodině v místě, kde mohli jet pouze 120. Oba si za to odnesli pokutu 600 eur (15 300 Kč), zákaz řízení na tři měsíce a čtyři trestné body podle německého bodového systému.

Někteří motoristé si už na kontroly stěžovali úřadům. Podle serveru Spiegel Online byl mezi nimi i jeden "načapaný" ze západu Německa, kterému se nelíbilo, že ho policejní radar přistihl při překročení rychlosti čtvrt hodiny před oficiálním začátkem akce. Dotyčný prý kvůli tomu schválně vyrazil na cestu dříve, aby se kontrolám vyhnul.

Stejně jako v České republice je i v Německu povoleno jet v obci maximálně padesátikilometrovou rychlostí. Mimo obec pak řidiči mohou jet "stovkou". Na dálnicích rychlost obecně omezena není, na mnoha místech je však regulována, v průměru na 120 nebo 130 kilometrů v hodině.

Tresty:

Tresty za překročení povolené rychlosti jsou v Německu poměrně přísné. Kdo by jel v obci o 21 až 25 kilometrů v hodině rychleji, než je maximální limit, zaplatí pokutu 80 eur (2000 Kč).

Ten, kdo by se tam řítil více než "osmdesátkou", může přijít nejméně na měsíc o řidičský průkaz a ještě ho to bude stát minimálně 160 eur (4000 Kč).

Zákaz řízení a tučná pokuta hrozí i tomu, kdo překročí povolenou rychlost na dálnicích nebo silnicích mimo obec o 41 kilometrů v hodině a více.

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Porody již brzy v novém: U Apolináře proběhne modernizace porodnice
Porody již brzy v novém: U Apolináře proběhne modernizace porodnice

V rámci projektu Porodnice 21. století vznikne v Praze moderní porodnické a neonatologické centrum, které umožní porodit v přirozeném rodinném prostředí. Rodiče navíc budou moci s nedonošenými dětmi zůstat po celou dobu hospitalizace.