19. července 2017 10:09 Lidovky.cz > Byznys > Auto

Mercedes svolá do servisů víc než tři miliony dieselů. Budou chrlit míň emisí

Mercedes - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mercedes - ilustrační foto | foto: pxhere.com

FRANKFURT Německá automobilka Daimler uskuteční u více než tří milionů dieselových vozů Mercedes-Benz, které nyní jezdí po evropských silnicích, úpravy za účelem snížení emisí. Do svolávací akce investuje 220 milionů eur (5,75 miliardy korun), oznámil Daimler po úterním zasedání představenstva, které opatření schválilo.

Daimler ujistil zákazníky, že svolávání aut k úpravám je nebude nic stát. Další informace o svolávací akci firma zveřejní až v příštích týdnech.

Spolkový úřad pro motorová vozidla (KBA) v posledních týdnech prověřuje automobily Daimler v souvislosti s novými obviněními ohledně emisí, zatím se ale nepotvrdilo, že by mercedesy používaly nelegální software k manipulaci s emisemi. Německý list Süddeutsche Zeitung minulý týden uvedl, že Daimler čelí obvinění z prodeje více než milionu aut s nadměrnými emisemi v Evropě a ve Spojených státech.

Stuttgartská prokuratura v květnu podnikla v Daimleru razie v souvislosti s vyšetřováním případné manipulace s emisemi naftových aut. Soudní dokument, který byl podkladem pro tyto razie, podle médií uvádí, že Daimler v Evropě a v USA prodával auta s nepřípustně vysokými emisemi v období od roku 2008 do roku 2016.

Automobilové emise se dostaly do centra pozornosti v září 2015, kdy německý koncern Volkswagen v reakci na obvinění amerických úřadů přiznal, že do zhruba 11 milionů naftových aut po celém světě nainstaloval software umožňující manipulovat s testy emisí oxidů dusíku.

Německé automobilky nyní s vládou intenzivně jednají o tom, jak snížit emise z dieselových vozů, kterým kvůli toxickým zplodinám hrozí zákaz provozu v některých velkých německých městech. „Veřejná debata o dieselových motorech vytváří nejistotu, zejména u zákazníků,“ uvedl v úterý šéf Daimleru Dieter Zetsche.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!